MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twarda masa

PIOTR JĘDZURA
Zaczęło się wiosenne usuwanie skutków mrozów na drogach. Głębokie wyrwy w asfalcie są łatane rozgrzaną masą asfaltową.

Jadąc niektórymi ulicami w mieście, można się przerazić. A to za sprawą powycinanych w asfalcie głębokich dziur. Kierowcy narzekają, bo nie wystarcza koncentrowanie się na jeździe, trzeba jeszcze skupić się na omijaniu drogowych zasadzek.

Twarda masa

- Trwa łatanie dziur, które powstały w jezdniach w czasie zimy i po zimie - mówi zastępca burmistrza Mirosław Andrasiak. W miejscach, gdzie mróz wyrządził największe szkody, pojawi się nowa masa asfaltowa. Wszystkie ubytki w asfalcie zostaną załatane na gorąco. Wcześniej niektóre dziury są dokładnie wycinane piłą tarczową. Wyrwa zostanie uzupełniona rozgrzaną masą. Gorąca łata potem się utwardzi. Żeby jednak można było przeprowadzać łatanie dziur rozgrzanym asfaltem, trzeba było poczekać na wiosnę i ciepło. Dotychczas wszystkie głębokie dziury wymagające natychmiastowej naprawy były naprawiane na zimno. Jest to metoda nietrwała i uzupełnione w ten sposób wyrwy niemal natychmiast pojawiały się w tych samych miejscach. - Warunkiem dokonywania napraw rozgrzanym asfaltem jest dobra pogoda - zaznacza M. Andrasiak.

Łatanie z planem

Usuwaniem miejskich dziur zajmuje się Zakład Usług Drogowych z miejscowości Urzuty. Ogólnie na drogi w tegorocznym budżecie przewidziano 550 tys. zł. Z tej puli część zostanie przeznaczona na remonty cząstkowe, czyli właśnie łatanie zimowych wyrw w jezdniach. - Zaplanowaliśmy na ten cel ok. 98 tys. zł - informuje zastępca burmistrza.
Napraw doczekają się również nawierzchnie jezdni w innych miejscowościach. Robotnicy pojawią się między innymi na drogach w Kalsku i Kijach. Łatanie na terenie gminy jest przeprowadzane na podstawie przeglądu dróg, jakiego dokonali miejscy urzędnicy. Wspólnie z gospodarzami danych miejscowości sprawdzali stan jezdni, typując te do natychmiastowych remontów. Naprawy będą realizowane zgodnie ze sporządzonym już planem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska