Twoja bezpieczna majówka w lesie

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Planujesz rodzinną majówkę? Lubuskie lasy zapraszają Cię na wypoczynek na łonie natury. Podpowiadamy, co zrobić, by leśna eskapada była udana!

Wiosna sprzyja leśnym wędrówkom! Szczególnie udane są te w gronie rodziny lub przyjaciół. Przed nami sielska majówka. Może więc wybrać się na majową eskapadę po prostu do lasu? Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze leśnicy przygotowali aż 40 leśnych ścieżek edukacyjnych w najciekawszych miejscach. Są to dobrze oznakowane, wyposażone w miejsca do odpoczynku szlaki piesze i rowerowe. Na amatorów pięknych widoków czekają dwie drewniane wieże widokowe: nad Jeziorem Sławskim i na geościeżce „Dawna kopalnia Babina” koło Łęknicy. Z tej ostatniej można podziwiać niezwykły krajobraz różnokolorowych jeziorek położonych na terenie Światowego Geoparku „Łuk Mużakowa”. W ubiegłym roku miejsce to zdobyło tytuł „7 cud Polski”. Koniecznie trzeba to zobaczyć! Na 42 metrową wieżę koło Sławy wejdziemy bez biletów. Jest to najwyższa drewniana wieża w Polsce. Widok na Jezioro Sławskie zapiera dech. Przy okazji na leśnych ścieżkach można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o lesie, jego mieszkańcach i pracy leśnika - gospodarza lasu.

Warto zaplanować wcześniej trasę wycieczki i zapamiętać nazwy miejscowości początkowych i końcowych. Dziś coraz popularniejsze są nawigacje GPS dla pieszych turystów. Jeśli nie lubimy nowinek technicznych, zabierzmy ze sobą mapę. Mapy często są też dostępne w postaci tablic przed leśniczówkami czy na leśnych parkingach. A co najlepiej zabrać ze sobą do lasu, aby nasza wyprawa była udana, a przede wszystkim bezpieczna?

-Zabierzmy ze sobą naładowany telefon, mapę i oczywiście coś do picia. Nie zapomnijmy też o aparacie fotograficznym, bo okazji do uwieczniania natury będzie sporo. Trzymajmy się wytyczonych szlaków. Pamiętajmy o dobrych, wygodnych butach i bluzie z długim rękawem. Lasu nie trzeba się bać, ale by w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, musimy zachować zdrowy rozsądek i mieć świadomość zagrożeń, np. silnych wiatrów czy chorób odkleszczowych - podpowiada Paweł Mrowiński, edukator z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Majówka w lesie może być niezapomnianą przygodą! Warto wybrać się na łono przyrody i z bliska przyjrzeć się jej pięknu. Zielonogórscy leśnicy zapraszają was na odpoczynek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska