MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twojego psa ukąsiła żmija? Nie czekaj! Szybka reakcja jest kluczowa! Co zrobić, gdy psa ukąsi żmija?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Żmije są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla psów. Co zrobić, gdy psa ukąsi żmija? Jeżeli nie zareagujesz szybko, ukąszenie żmii może się skończyć dla twojego pupila nawet śmiercią. Dowiedz się, jakie są objawy po ukąszeniu żmii i co zrobić, jeżeli do tego dojdzie.

Spis treści

Jak wygląda ukąszenie żmii u psa?

Żmiję możesz spotkać podczas spaceru w lesie, na łące, polanie czy na hali górskiej. Jest aktywna tylko w ciągu dnia, od marca do czasu, aż zaczyna się szykować do zapadnięcia w sen zimowy, kiedy temperatury spadają w okolicach 0 st. Celsjusza.

– Nigdy nie atakuje pierwsza, przed ludźmi zwykle ucieka. Kąsa tylko w ostateczności, gdy ktoś próbuje ją chwycić lub zadaje jej ból – czytamy na serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli doszło do ukąszenia psa przez żmiję, objawy pojawiają się w ok. 30 minut. Czasami reakcja może być opóźniona nawet do sześciu godzin.
Jeżeli doszło do ukąszenia psa przez żmiję, objawy pojawiają się w ok. 30 minut. Czasami reakcja może być opóźniona nawet do sześciu godzin. tzahiV/Getty Images

Jeżeli żmija ukąsi twojego psa, możesz zauważyć uszkodzenie naskórka i sierści. Na początku możesz nie zaobserwować żadnych szczególnych objawów.

– Czasami uda się dostrzec ślady po zębach żmii. Po kilku minutach w miejscu ukąszenia można zaobserwować zmieniające się zabarwienie skóry, z rany może zacząć wydobywać się ciemny, krwisty płyn. Następnie pojawia się obrzęk w okolicy ukąszenia – podaje przychodnia dla zwierząt Klinika Teodorowscy.

Miejsce ukąszenia zazwyczaj jest bardzo bolesne. Mogą pojawić się też pęcherze, a jeżeli pies nie będzie poddany leczeniu, okolica ukąszenia może zostać objęta martwicą tkanek.

Czy jad żmii zabije psa?

Ukąszenie żmii dla psa często może prowadzić do śmierci. Zależy to m.in. od:

 • miejsca ukąszenia,

 • masy psa,

 • ilości wstrzykniętego jadu.

Bardziej niebezpieczne jest ukąszenie w okolice pyska niż w łapę. Opuchlizna może doprowadzić nawet do uduszenia się psa. Bardziej narażone są też mniejsze psy. Uważaj na swojego psa, jeżeli ma silny instynkt łowiecki – chęć schwytania węża może skończyć się pokąsaniem.

Jakie są objawy po ukąszeniu żmii?

Jeżeli doszło do ukąszenia psa przez żmiję, objawy pojawiają się w ok. 30 minut, choć reakcja może być opóźniona nawet do sześciu godzin. Pies ukąszony przez żmiję może być senny i osłabiony, ale jeżeli doszło do ciężkiego zatrucia, możesz zaobserwować więcej objawów. Mogą to być:

 • rozszerzone źrenice psa,

 • ślinienie,

 • wymioty,

 • objawy neurologiczne (np. zaburzenia oddychania),

 • rany kłute (mogą być widoczne lub nie z powodu obrzęku),

 • obrzęk,

 • ból,

 • siniaki,

 • zaczerwienienie,

 • krwawienie z rany,

 • martwica tkanek (może wyglądać jak czarna skóra).

Mogą się też pojawić: biegunka, drgawki, krwawienie z nosa, dziąseł i krwawy mocz.

Co na ukąszenia dla psa?

Jeżeli zauważysz, że twój pies został ukąszony przez żmiję, jak najszybciej zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. W międzyczasie zabezpiecz psa i nie pozwól mu biegać (najlepiej jest go nieść, ale nie zawsze jest to możliwe).

– Jeśli wokół rany znajdują się krople jadu, to delikatnie przecieramy ranę czystym fragmentem materiału. W żadnym wypadku jadu nie dotykamy gołymi rękoma i nie wysysamy ustami. Dodatkowo nie wolno pozwalać psu lizać rany – czytamy na stronie ChwilaDlaPupila.pl.

Weterynarz zbada psa i zastosuje odpowiednie leczenie, w zależności od tego, czy jad żmii dostał się do organizmu zwierzęcia, czy też było to tzw. suche ukąszenie.

– Najczęściej psu podaje się antytoksynę. Lekarze weterynarii wdrażają często płynoterapię, leczenie przeciwwstrząsowe, przeciwzapalne. Pies powinien pozostać w lecznicy na kilkudniowej obserwacji, aby w razie potrzeby lekarze mogli możliwie szybko zareagować. Zdarza się również, że objawy występują po wielu godzinach – podaje Klinika Teodorowscy.

Zatrucie zwierząt jadem żmii dzieli się na trzy fazy:

 1. faza pierwsza – ostra, do 2 godzin po urazie. Jeżeli pies jest mały lub reakcja i leczenie nastąpią za późno, może skończyć się śmiercią zwierzęcia.

 2. faza druga – do 24 godzin po urazie. Ryzyko śmierci psa jest niższe, jeżeli zwierzę jest aktywne i zachowuje przez ten czas czujność.

 3. faza trzecia – około 10 dni po ukąszeniu. W tej fazie leczony pies odpowiednim leczeniem dochodzi do zdrowia.

W przypadku ukąszenia psa przez żmiję ważne jest jak najszybsze udanie się do przychodni weterynaryjnej i podjęcie leczenia. Aby uniknąć ukąszenia żmii, zachowaj czujność podczas spacerów w okresie wiosenno-letnim w lasach, na leśnych polanach i podmokłych łąkach.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twojego psa ukąsiła żmija? Nie czekaj! Szybka reakcja jest kluczowa! Co zrobić, gdy psa ukąsi żmija? - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska