Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzę komiks o Gubinie

Leszek Kalinowski 68 324 88 36 [email protected]
Tadeusza Raczkiewicza zastajemy nad komiksem. Spokojnie kreśli kolejne postacie, które znajdują się w… farze. Nic dziwnego, bo tym razem akacja rozgrywa się w mieście nad Nysą.

Nowy komiks nosił będzie tytuł ,,Fara - brama do gwiazd". Rysownik pokazuje nam gotowe strony. Na razie jest ich 13. A ma być 60. Wszystko zaczyna się gdzieś w odległej galaktyce. Z kosmosu gwiezdni rycerze lądują na Ziemi, trafiają prosto w gubińską farę.

- Ci dwaj goście zniszczą nasze miasto. Ten z gwiazdą to Stalin, ten drugi - Hitler. Jednak inaczej będą się nazywać. Po prostu jakby czytając ich nazwiska od tyłu - wyjaśnia gubinian Tadeusz Raczkiewicz.
Myśli o tym, by znany autor komiksów, kolejne swoje dzieło poświęcił rodzinnemu miastu, podsunął radny Jakub Bartczak.

- Dlaczego nie? - pomyślałem. - Przecież mamy wiele ciekawych miejsc, obiektów, które przy okazji warto pokazać ludziom w całej Polsce.
Rzecz się zacznie w dawnych czasach i dojdzie do współczesnych.

- Tak myślę, bo pewny do końca nie jestem. Scenariusz pisze Piotr Ponaczewny z Warszawy i co jakiś czas przysyła mi dalsze losy bohaterów. A ja na ich podstawie wykonuję rysunki - mówi T. Raczkiewicz. - Do końca roku muszę skończyć całość, bo warszawskie wydawnictwo chce, by nowy komiks ukazał się w marcu.

Artysta tworzy m.in. w Galerii Ratusz, gdzie można także zobaczyć mini wystawę poświęconą jego twórczości. Są tu najnowsze książki: ,,Dwa lata wakacji" T. Raczkiewicza na podstawie powieści Juliusza Verne’a, ,,Zawisza Czarny". Są ,,Tajemnice Czerwonego Teper" i inne.
Także Poczta Polska doceniła twórczość T. Raczkiewicza, wydając serię znaczków z rysunkami gubinianina. Je także można zobaczyć w Galerii Ratusz.

Część nakładu komiksu o Gubinie zamierza kupić burmistrz Bartłomiej Bartczak. Nie tylko z powodu wspaniałych rysunków i żywej akcji, ale przede wszystkim dlatego, że to doskonała promocja miasta.
Nic dziwnego, skoro dziś o Tadeuszu Raczkiewiczu piszą w encyklopediach jako o legendzie polskiego komiksu. Choć przez ostatnie kilkanaście lat nazwisko gubinianina nie było zbyt często wymieniane. Jego fani nie dali jednak o nim zapomnieć. Teraz znów jest na fali. Nie tak dawno ukazało się pierwsze wydanie albumowe jego komiksów, które dotąd istniały tylko w wydaniu prasowym. Album ,,Tajfun" to zbiorcze wydanie historii znanych z młodzieżowego czasopisma ,,Świata Młodych". Potem były kolejne…

Rysownik żartuje, że urodził się (a było to w 1949 roku w Gubinie) z ołówkiem w ręku. Lubił kreślić różne postacie i zdarzenia. Jako nastolatka urzekły go lektury Tytusa, Romka i A’Tomka oraz polskie przedruki Lucky Luke’a.

- Któregoś razu postanowiłem wysłać własne rysunki do ,,Świata Młodych" - mówi T. Raczkiewicz. - Nie chcieli moich pomysłów. Ale kreska spodobała się redaktorom, więc zaproponowali współpracę.
Dostał do narysowania scenariusz dziennikarza ,,Świata Młodych" Jerzego Dąbrowskiego. Historia ,,Kuśmider i Filo" ukazała się w 1976 r. i liczyła 30 odcinków. To była humorystyczna opowieść o parze dwóch przyjaciół - dobrodusznym osiłku i małym spryciarzu.

- Potem otrzymałem propozycję zrobienia komiksu do prozy Juliusza Verne - przypomina sobie rysownik. - I tak powstały ,,Dwa lata wakacji", a rok później ,,Piętnastoletni kapitan". Komiksy bardzo podobały się czytelnikom. Zebrały też dobre recenzje zawodowych grafików.
Po zamknięciu ,,Świata Młodych" publikował jeszcze w ,,Ekspresie Ilustrowanym’’ w Łodzi, w gazetach regionalnych. Potem była przerwa, a teraz znów T. Raczkiewicz przeżywa renesans zainteresowania jego komiksami.

Warto przypomnieć, że T. Raczkiewicz ma na swym koncie wiele prac: 1976 - Kuśmider i Filo (Świat Młodych), 1983 - Dwa lata wakacji (ŚM), 1984 - Piętnastoletni kapitan (ŚM), 1984 - Inspektor Tom Monk (ŚM), 1984 - Zagadka układu C-2 (z Tajfunem, ŚM), 1985 - Afera Bradleya (z Tajfunem, ŚM), 1986 - Tajemnica kamiennego lasu (ŚM), 1987 - Na tropie Skorpiona (z Tajfunem, ŚM), 1988 - Monstrum (z Tajfunem, ŚM), 1989 - Tajemnica czerwonego Tepee (ŚM)
1991 - Zawisza Czarny (ŚM), 1992 - Kontrakt (Gazeta Nowa), 2006 - Tajfun (wyd. Mandragora), 2009 - Antologia Tadeusz Raczkiewicz Komiksy Nieznane (fani + wyd. Ongrys), 2009 - Tajemnica czerwonego tepee (wydanie kolekcjonerskie) (wyd. Ongrys), 2009 - Dwa lata wakacji (wyd. Ongrys), 2009 - Zawisza Czarny i inne opowieści (wyd. Ongrys).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska