Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ty również jesteś ekspertem. Czyli o co właściwie chodzi w rewitalizacji?

GazetaGL
Nie będzie wielką przesadą napisać, że słowo rewitalizacja w naszym mieście w ciągu ostatniego roku zrobiło zawrotną karierę. Pojawia się w lokalnej prasie, radiu i telewizji. Często powtarzane, gości na ustach wielu ludzi i jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Wielokrotnie mogliśmy również usłyszeć, że rewitalizacja to nie remonty. Czym więc jest rewitalizacja? Ale po kolei…

Prawdopodobnie każdy z nas usłyszał kiedyś od goszczących w Gorzowie osób komplement na temat miasta. Zapewne słyszeliśmy o mieście skąpanym w zieleni, o zaletach położenia nad rzeką. Gości urzekają nadwarciański bulwar, secesyjne kamienice na Nowym Mieście oraz nietypowe pomniki, np. żużlowca czy kloszarda.

Gorzów, dla jego mieszkańców jest miejscem szczególnym. Podobnie jak nasi goście potrafimy dostrzec jego zalety i potencjały. Jednak jak większość polskich miast średniej wielkości, także Gorzów boryka się z pewnymi uniwersalnymi problemami.

Jakiś czas temu postanowiliśmy sprawdzić jaka jest skala tych problemów oraz, które rejony miasta są nimi dotknięte bardziej niż pozostałe. Sprawdziliśmy między innymi gdzie mieszka największa liczba osób bezrobotnych, osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i korzystających z zasiłków pomocy społecznej. Zbadaliśmy poziom bezpieczeństwa w mieście, stan techniczny budynków, zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne i poziom edukacji. W ten sposób powstała Diagnoza społeczno-gospodarcza dla Gorzowa

Zobacz: Diagnozę służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji

jak w przypadku diagnozy lekarskiej, postaraliśmy się w niej wskazać, co i gdzie nam dolega. W ten sposób wyznaczyliśmy obszar rewitalizacji, czyli te fragmenty Miasta, w których koncentrują się powyższe problemy i które potrzebują „działań specjalnych” – przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Gorzowski obszar rewitalizacji obejmuje Nowe Miasto, Osiedle Słoneczne, część Zamościa i Zakanala.

Trzeba jednak pamiętać, że podstawą sukcesu każdego ambitnego zadania jest solidny plan. Dlatego, zanim na dobre rozpoczniemy przedsięwzięcia rewitalizacyjne, opracujemy Gminny Program Rewitalizacji (GPR)

Zobacz: Gminy Program Rewitalizacji GORZÓW 2025+

Brzmi bardzo poważnie, jednak ten dokument to nic innego jak drogowskaz, zbiór zadań i wskazówek, które mają doprowadzić do zmniejszenia lub likwidacji problemów w obszarze rewitalizacji.

Z pisaniem poważnych dokumentów zawsze wiąże się udział specjalistów w określonych dziedzinach. Nie inaczej jest w przypadku GPR. W tym konkretnym przypadku, ekspertami do spraw Gorzowa i obszaru rewitalizacji są jego mieszkańcy. Dlatego gorąco zapraszamy do współtworzenia GPR. Zapraszamy każdego mieszkańca, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, parafie, instytucje. Jak widać grono „zamieszanych” w rewitalizację jest imponujące. Zapraszamy do zgłaszania pomysłów na rozwiązanie lokalnych problemów, działań które spowodują zmianę jakości życia. Chodzi o przedsięwzięcia rewitalizacyjne, które będą przeciwdziałać pogłębianiu kryzysu i przyczynią się do jego zażegnania. Mogą to być działania społeczne i kulturalne, które odbudują wzajemne zaufanie, zintegrują mieszkańców i zaangażują ich we wspólne działania na rzecz okolicy. To również działania skierowane na ożywienie gospodarcze i poprawę przestrzeni wokół nas.

Jak zgłosić przedsięwzięcie rewitalizacyjne? Przede wszystkim należy podać jego krótką nazwę i opisać na czym będzie polegało. Jakie będą rezultaty działania? Można je zmierzyć? Jeśli tak to w jaki sposób? Pisząc rezultat mamy na myśli pozytywną zmianę stanu zastanego w obszarze rewitalizacji, o którym mowa w diagnozie. Należy podać szacunkowy koszt realizacji, potencjalne źródła finansowania oraz wszystkie swoje dane. Wszyscy mieszkańcy, którzy będą potrzebowali wsparcia w zgłoszeniu swojego pomysłu mogą skorzystać z pomocy pracowników Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji. Proszę pamiętać, że pewne zadania wymagają wpisania do GPR aby mogły ubiegać się o finansowanie ze środków zewnętrznych.

Propozycje przedsięwzięć rewitalizacyjnych można zgłaszać w czasie konsultacji społecznych, które trwają od 8 września do 8 października br. Można je przesyłać, podobnie jak pozostałe uwagi, do projektu programu rewitalizacji na adres: Urząd Miasta Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji ul. Sikorskiego 3-4 lub mailowo: [email protected]

Więcej informacji o rewitalizacji znajduje się na stronie Miasta, pod adresem:
www.gorzow.pl/PL/3385/Rewitalizacja_Miasta

Anna Bonus Mackiewicz
Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji

ZAPYTAJ O REWITALIZACJĘ
Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji
ul. Sikorskiego 5
66-400 Gorzów Wlkp.
e-mali: [email protected]
tel.: 95 73 55 685

KONSULTACJE PROGRAMU REWITALIZACJI

08.09.2016 - 08.10.2016 zbieranie wniosków, uwag i opinii na piśmie, w tym drogą elektroniczną.Opinie można składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. przy ul. Sikorskiego 3-4 lub przesłać e-mail na adres:[email protected]

10.09.2016r. godz. 12.00-15.00, otwarte spotkanie z interesariuszami rewitalizacji, umożliwiające omówienie i ocenę Gminnego Programu Rewitalizacji, a także wyrażenie opinii, propozycji i uwag oraz składanie ich do protokołu. Miejsce - Plac Nieznanego Żołnierza „Kwadrat”.

SPACERY BADAWCZE

13.09.2016r. godz.17.00 -18.00, Osiedle Słoneczne, zbiórka uczestników spaceru pod pawilonem handlowym,
14.09.2016r. godz.17.00-19.00 Nowe Miasto, Centrum, zbiórka uczestników spaceru pod pomnikiem Adama Mickiewicza,
15.09.2016r. godz.17.00-19.00 Zamoście, zbiórka uczestników w przejściu pod Dominantą,
16.09.2016r. godz.17.00-18.00 Zakanale, zbiórka uczestników przed Szkołą Podstawową nr 4, ul. Kobylogórska.

DYŻURY KONSULTACYJNE

20.09.2016r. godz. 16.30 –.18.30, przed siedzibą Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, ul. Słoneczna 62-63,

21.09.2016r. godz. 16.30-18.30, przed Klubem Kultury „Jedynka”, ul. Chrobrego 9

22.09.2016r. godz. 16.30 – 18.30, przed Klubem „Przystań za Wartą”, ul. Śląska 7a

23.09.2016r. godz. 16.30 -18.30, przed siedzibą Fundacji Pozytywka, ul. Kobylogórska 103

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska