Tyle kosztuje gminę reforma oświaty. Świebodzin rozpoczyna...

  Tyle kosztuje gminę reforma oświaty. Świebodzin rozpoczyna niezbędne remonty w szkołach

  Alicja Kucharska

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Ryszard Graczyk

  Ryszard Graczyk, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu w Świebodzinie ©Alicja Kucharska

  Na przystosowanie placówek oświatowych do potrzeb dzieci najmłodszych potrzeba ok. 450 tys. zł. Gmina może liczyć na dofinansowanie.
  Ryszard Graczyk

  Ryszard Graczyk, kierownik wydziału oświaty, kultury i sportu w Świebodzinie ©Alicja Kucharska

  W związku z reformą oświaty, zakładającą m. in. likwidację gimnazjów, gmina musi ponieść koszty związane z przekształceniami, które będą obowiązywać już od września.

  W miejsce obecnych gimnazjów 1 i 3 powstaną szkoły podstawowe.

  Tym samym obiekty muszą zostać dostosowane do potrzeb najmłodszych uczniów. Gmina ma więc dwa miesiące, by w placówkach przeprowadzić remonty.

  - Wiadomo, że obecne gimnazja nie są jeszcze dzisiaj gotowe, żeby przyjąć dzieci najmłodsze, dlatego zaplanowano remonty obiektów i sal - mówi Ryszard Graczyk, kierownik gminnej oświaty.

  W PG 1 zmieni się część budynku C, klasy i toalety przy salach.
  Remonty pomieszczeń i sanitariatów mają pochłonąć ok. 126 tys. zł. Podobnie w PG 3. Całościowo remonty w obu gimnazjach mają więc kosztować ok. 245 tys. Gmina może liczyć na dofinansowanie. - W maju MEN zdecydował o rozdzieleniu środków na doposażenie świetlic szkolnych oraz dofinansowanie remontów sanitariatów - wyjaśnia R. Graczyk. Jak zaznacza, na wykazie jednostek, jest gmina Świebodzin.

  Co jeszcze? - Oszacowaliśmy, że na zakup wyposażenia do klas pierwszych, będziemy potrzebować ponad 20 tysięcy - dodaje szef wydziału.

  Kolejnym elementem - niezbędnym do funkcjonowania dzieci najmłodszych w szkole - są place zabaw. - Jesteśmy na etapie opracowania dokumentacji. Sądzę, że na początek 50 tysięcy na każdą placówkę powinno wystarczyć - dodaje.

  Najświeższa wiadomość pochodzi z 27 czerwca. - Otrzymaliśmy na piśmie, decyzję z ministerstwa rozwoju i finansów, że na remonty w tych dwóch szkołach mamy przyznane środki w wysokości 230 tys. zł. Natomiast na place zabaw rada miejska uchwaliła na początek po 40 tys. zł - informuje R. Graczyk.

  - W sumie na przygotowanie placówek planujemy ok. 450 tys. zł, z czego ok. 320 tys. zł da państwo. Po stronie gminy pozostaje ok. 127 tysięcy złotych. Ostateczne kwoty i tak mogą być różne - zastrzega kierownik Graczyk.

  Zobacz też wideo: Lubuskie przed reformą oświaty


  Przeczytaj też: Lubuski kurator oświaty: Reforma pozwoli odetchnąć

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia