Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tylko na gruncie prawdy możemy budować pojednanie'. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach Małgorzata Fudali Hakman
11 lipca przypada 78 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej z lat 1943-1945. Z tej okazji na Cmentarzu Komunalnym w Żarach przy Krzyżu Wołyńskim odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

11 lipca 1943 roku doszło do tak zwanej Krwawej Niedzieli - oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały 99 polskich miejscowości, by mordować w nich polską ludność cywilną. Dzień później akcja była kontynuowana. W sumie w ciągu dwóch dni doszło do bestialskich mordów Polaków z około 150 miejscowości.

Ta akcja była kulminacją rzezi wołyńskiej trwającej już wtedy od kilku miesięcy. W sumie od 1943 do 1945 roku z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tys. Polaków, głównie na Wołyniu.

Uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Żarach

"Zbrodnia Wołyńska to jedna z największych tragedii w dziejach narodu polskiego i zarazem jeden z najbardziej przerażających aktów ludobójstwa. Zaplanowana i z niewysłowionym okrucieństwem realizowana przez OUN - UPA w piekło cierpienia zamieniła nie tylko Wołyń, ale też liczne wioski Podola, Pokucia czy Małopolski Wschodniej" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście, który w trakcie uroczystości odczytał wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach

"Tylko na gruncie prawdy możemy budować pojednanie'. Obchody...

"W PRL-u należała do tematów zakazanych, ale w moim rodzinnym Wrocławiu o tej straszliwej rzezi opowiadano w domach, w kościołach odprawiano msze święte w intencji pomordowanych. Z wielkim bólem i trudem o wydarzeniach tych opowiadała mi moja Mama, która urodziła się i mieszkała w Stanisławowie. Od września 1939 w mieście tym szalał terror oprawców sowieckich a od lata 1941 niemieckich. W tych czasach, w których nikt nie był pewien, czy dożyje następnego dnia, na kresowych wioskach, zwłaszcza od 1942 r., najbardziej obawiano się jednak śmierci z rąk morderców ukraińskich, praktykujących dziesiątki sposobów mordu bestialskiego i krańcowo okrutnego" - dodał szef polskiego rządu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach Małgorzata Fudali Hakman

W trakcie uroczystości głos zabrali Poseł na Sejm Jacek Kurzępa(PiS), wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak, oraz między innymi przewodniczący Towarzystwa Kresowian w Żarach Józef Tarniowy, starosta żarski Józef Radzion i wójt Gminy Żary Leszek Mrożek.
Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu premiera wieniec złożył wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.
Uroczystości poprowadzili Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy, znani lekarze i działacze na rzecz kresowian w Żarach.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Żarach Małgorzata Fudali Hakman
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska