Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko połowa z uczniów wyjedzie na wakacje

Paweł Kozłowski 68 324 88 44 [email protected]
Tak rok zakończyli gimnazjaliści z zielonogórskiej "jedynki” - tradycyjnym skokiem do wody. Teraz przed nimi dwa miesiące wakacji.
Tak rok zakończyli gimnazjaliści z zielonogórskiej "jedynki” - tradycyjnym skokiem do wody. Teraz przed nimi dwa miesiące wakacji. Mariusz Kapała
W piątek uczniowie skończyli kolejny rok szkolny. Na wakacje wyjedzie jedynie połowa z nich.

Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni, gdy nie ma dzieci w domu, to jesteśmy niegrzeczni - śpiewał Kazik Staszewski. W ciągu ostatnich siedmiu lat odsetek uczniów z podstawówek i gimnazjalistów wyjeżdżających na wakacje wzrósł o kilka procent, ale i tak około połowa najmłodszych z nich tegoroczne lato spędzi w domach.
16-letnia Ania z Zielonej Góry właśnie skończyła gimnazjum. Wynik bardzo dobry, bo z wszystkich przedmiotów zdobyła ponad 70 proc. możliwych punktów. Chce się dostać do I LO, czyli najlepszego ogólniaka w mieście. Ale przed wrześniem i nowym wyzwaniem w swoim życiu odpocznie przede wszystkim w domu. Co prawda czeka ją obóz językowy z rówieśnikami z Niemiec i Ukrainy, ale na miejscu - w Zielonej Górze.

Dane o wakacyjnych wyjazdach uczniów opracował serwis Moja Polis. Autorzy raportu bazowali na danych z Systemu Informacji Oświatowej, które gromadzą szkoły i placówki oświatowe. Ich wyniki są zbliżone do rezultatów Centrum Badania Opinii Społecznej. Co z nich wynika?
Na letni odpoczynek poza miejscem zamieszkania może liczyć dokładnie 54 proc. uczniów podstawówek i 48 proc. gimnazjalistów. Największy odsetek młodych osób, które spędzają lato poza domem, mieszka w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju, a więc również w województwie lubuskim. Na wakacje poza domem większe szanse mają też uczniowie z dużych miast. Z Krakowa wyjedzie ponad 70 proc. młodych, podobnie z Warszawy. Na drugim biegunie są powiaty w Polsce wschodniej. Tam na letni wypad może liczyć 20-30 proc. dzieci i nastolatków.

Mapa wyjazdów pokrywa się z wynagrodzeniem rodziców. Z badań CBOS-u wynika, że w 66 proc. przypadków to brak pieniędzy nie pozwalał na wysłanie dzieci na obóz, kolonię czy kilkudniową wycieczkę. W co piątej rodzinie - oczywiście spośród tych niewyjeżdżających - uczniowie muszą pomagać w domu lub w gospodarstwie rolnym, a w 10 proc. nawet same idą do pracy.
Z danych lubuskiego kuratora oświaty wynika, że z letniego wypoczynku skorzysta prawie 10 tys. dzieci (stan na 27 czerwca). Do kuratorium wpłynęło 260 zgłoszeń od organizatorów wypoczynku letniego z terenu województwa. Dotychczas zatwierdzono 201. Zdecydowana większość młodych Lubuszan wyjedzie na kolonie, obozy, obozy wędrowne i za granicę. To blisko 8 tys. osób. 2 tys. dzieci skorzysta z dofinansowania wypoczynku.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska