Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tym grozi picie napojów energetycznych. Czy młodzież powinna mieć zakaz kupowania takich trunków?

OPRAC.:
Magda Weidner
Magda Weidner
Coraz częściej dzieci sięgają po napoje energetyczne. Mogą kupić je legalnie w każdym sklepie. Niektórzy piją je nałogowo. Dlaczego? Jak tłumaczą, pomagają im przy nauce, dodają energii, piją je znani i lubiani sportowcy. Powodów sięgania po energetyki przez najmłodszych jest naprawdę sporo, ale równie dużo znaleźć można skutków ubocznych nałogowego picia takich trunków. Nie od dzisiaj wiadomo, że napoje te mogą nieźle narozrabiać w naszym organizmie. Czy w Polsce zabronią sprzedaży energetyków nieletnim? Niektóre markety w Holandii zdecydowały się na takich ruch już kilka lat temu.

W Polsce nie ma zakazu sprzedaży napojów energetycznych. Kupić można je prawie w każdym sklepie. Ich skład pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej znaleźć możemy w nich m.in. kofeinę, taurynę, guaranę, wysoki poziom cukru. Skład często uzupełniony jest przez wodę, dwutlenek węgla, regulatory kwasowości.

Spożywanie w małych ilościach takich napojów przez osoby dorosłe, nie wpłynie negatywnie na ich organizm. Jednak sięganie po nie częściej, może zaszkodzić. Ze względu na wysoką zawartość np. kofeiny, napoje te mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci czy kobiety w ciąży.

Picie napojów zawierających duże ilości kofeiny może być jedną z głównych przyczyn palpitacji serca, nadciśnienia tętniczego, padaczek, a w skrajnych przypadkach zatrzymania akcji serca prowadzącej do śmierci – dane WHO z 2013 roku

WIDEO: Jak działają napoje energetyzujące?
Lekarz Piotr Gryglas wyjaśnił w reportażu "Dzień Dobry TVN", co zawierają napoje energetyczne i jaki mają wpływ na nasz organizm. - Nie ma w nich substancji, które uzależniają, ale mogą predysponować do przyzwyczajenia - podkreślił.
Instruktorka fitnessu Edyta Drąg-Maksimowicz wytłumaczyła natomiast, dlaczego energetyki nie są polecane sportowcom

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

U osób dorosłych, zdrowych dzienne spożycie kofeiny w dawce ≤400 mg jest uznawane za bezpieczne. Powyżej może pojawić się szereg skutków ubocznych.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po spożyciu napojów energetycznych były palpitacje serca. W jednym z badań przeprowadzonych na nieletnich konsumentów działania niepożądane zgłosiło 188 z 217 badanych młodocianych użytkowników.

Jakie jeszcze objawy odnotowano najczęściej po przedawkowaniu energetyków ( dawka powyżej 500 mg kofeiny (kazus spożycia 1,5 l napoju, który zawiera 30 mg kofeiny na 100 ml)? Sprawdź w naszej galerii.

Tym grozi picie napojów energetycznych. Czy młodzież powinna...

Zakaz sprzedawania energetyków dzieciom

Wiele osób uważa, że w Polsce powinno ograniczyć się dostęp małoletnim do tego typu napojów. Co jakiś czas do Ministerstwa Zdrowia trafiają pytania, dotyczące właśnie wprowadzenia zakazu ich sprzedaży poniżej 18. roku życia.

Przypomnijmy, że w lutym 2018 r. posłanki Platformy Obywatelskiej Lidia Gądek i Ewa Kołodziej złożyły interpelację w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży.

- W Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko w aptekach. We Włoszech i Francji wprowadzenie na rynek "energetyka" wymaga zezwolenia Ministerstwa Zdrowia. Natomiast w Polsce i Niemczech względem napojów energetyzujących nie obowiązują żadne szczególne obostrzenia. Niestety, okazuje się, że najczęściej spożywają je dzieci i młodzież w okresie dojrzewania. Przyjmowanie dużych dawek kofeiny oraz substancji pochodnych może być dla nich tragiczne w skutkach – zauważały posłanki.

-

Przywołane objawy coraz częściej obserwuję w swoim gabinecie lekarza rodzinnego, przyjmując dzieci i młodzież. Niestety, zdarzają się pośród nich przypadki osób cierpiących na choroby przewlekłe - podkreślały w piśmie do ministra zdrowia posłanki.

Do tej pory nie zapadła jednak decyzja, czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi podobny zakaz, jak w innych krajach.

Markety bronią młodzież przed energetykami

Niektóre sieci sklepowe decydują się zaprzestania sprzedawania „energetyków” małoletnim na własną rękę. Tak na przykład postanowił Lidl i Aldi. W Holandii od kilku lat w tych sklepach napoje energetyzujące będą sprzedawane młodzieży od lat 14.

Dlaczego zdecydowano się na taki ruch? Zakaz w supermarketach ma przede wszystkim ukierunkować młodzież na zdrowsze odżywianie. W Holandii zdecydowano się także usunąć napoje o wysokiej zawartości kofeiny i cukru ze szkolnych stołówek.

W 2018 roku także m.in. w Wielkiej Brytanii Lidl i Aldi wprowadziły ograniczenie wiekowe do 16. lat przy zakupie napojów energetyzujących. Prekursorem tego ruchu jest Litwa. Tutaj już w 2014 roku ustawowo zabroniono sprzedaży napojów energetycznych.

WIDEO: Podrabiali napoje energetyczne znanej marki

źródło: policja śląska/x-news

SPRAWDŹ TAKŻE: Kolejne leki wycofane z obrotu. Sprawdź swoją apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska