Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tymianek i macierzanka

(dos)
Wiele leków kupujemy pod presją reklamy, nie myśląc, że często pod kilkoma nazwami kryje się ten sam środek.

- Ludzie narzekają, że wykupione na receptę lekarstwa są za drogie, lecz sami kupują drogie witaminy czy farmaceutyki tylko dlatego, że widzieli je w telewizji - uważa współwłaściciel apteki Herbowa Ryszard Basara. - Jeśli pokaże się reklama jakiegoś leku, to musimy mieć kilka jego opakowań, bo zaraz ktoś przyjedzie kupić.

Tymianek i macierzanka

Początek jesieni to okres częstszych wizyt w aptekach. Z obserwacji właścicieli punktów sprzedaży leków wynika, że za medykamenty płacimy coraz więcej. Tymczasem, zdaniem zielarza Eugeniusza Babicza, najważniejsza jest profilaktyka i dbanie o odporność organizmu, by wizyta u lekarza nie była konieczna.
- Zapobiegawcze stosowanie ziół powinno uchronić organizm przed przeziębieniem - twierdzi E. Babicz. - Korzystne jest picie w tym czasie naparów z jeżówki purpurowej, babki lancetowatej lub melisy. Pomoże nam tymianek, szałwia i macierzanka.
Ziołowe herbatki można dostać w każdej aptece, choć lepiej samemu zebrać zioła i zasuszyć je.
- Przy pierwszych oznakach choroby polecam picie naparów z kwiatostanu bzu czarnego, lipy lub wiązówki błotnej - radzi głogowski zielarz. - Oczywiście dobry jest tez sok malinowy, a naturalnymi antybiotykami są czosnek, cebula i propolis.
E. Babicz poleca stosowanie inhalacji z olejków eterycznych.
- Objawy przeziębienia można wyleczyć metodami naturalnymi - uważa zielarz. - Należy wymoczyć nogi w gorącej wodzie, kilka razy dziennie stosować inhalację, jeść czosnek i pić herbatki z tymianku lub szałwi.

Oszczędzisz na listku

Większość głogowian woli jednak środki farmaceutyczne.
- W ubiegłym roku epidemii grypy nie było, bo jest to skutkiem szeroko stosowanych szczepień przeciwko tej chorobie - sądzi R. Basara. - Jeśli chodzi o leki przeciw grypie, to nic nowego ostatnio nie wprowadzono. Pojawił się tylko Rutinoscorbin forte wzbogacony o składniki mineralne.
Zdaniem aptekarzy, o tańsze leki pytają zwykle ludzie starsi, którzy oszczędzają też, kupując jeden listek leku, zamiast całej paczki.
Farmaceutka Danuta Tanecka z apteki Pod koroną uważa, że najtańsza jest profilaktyka. Poleca stosowanie witaminy C z produktów naturalnych lub syntetycznej Cetebe, która uwalnia się stopniowo w organizmie, nie powodując wydalania nadmiaru leku.
- Korzystne są leki płynne, roślinne, np. Immmunofort lub Profilaktin - podpowiada D. Tanecka. - Przy stanach grypowych można wziąć szczepionkę homeopatyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska