Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące pocisków w jednym z lubuskich jezior. Niski stan wody odsłonił tajemnicę sprzed dziesięcioleci

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Tysiące pocisków wydobyto z dna Jeziora Ciemnego
Tysiące pocisków wydobyto z dna Jeziora Ciemnego Michał Taszarek
Opadająca w wyniku suszy woda w Jeziorze Ciemnym w lasach Nadleśnictwa Torzym odkryła tajemnicę sprzed dziesięcioleci. W jeziorze spoczywa niebezpieczny wojenny arsenał.

Saperów zaalarmował jeden z mieszkańców Torzymia, który spacerując brzegiem jeziora, zauważył fragmenty pocisków wystające z wody. Patrol saperski z Krosna Odrzańskiego ocenił, że zatopiony w jeziorze arsenał jest tak pokaźny, że konieczne było wezwanie nurków minerów ze Świnoujścia.

O sprawie informowaliśmy również w poprzednim artykule:

Tysiące niewybuchów w jeziorze

Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych z okresu drugiej wojny światowej, głównie kalibru 80 mm. Jednak trudno powiedzieć, ile potrwa akcja, gdyż w wodzie może znajdować się jeszcze 2-3 tys. pocisków.

W akcję zaangażowani byli również funkcjonariusze policji, strażacy z OSP w Torzymiu, a także strażnicy leśni z nadleśnictwa, którzy pomagali w zabezpieczaniu terenu.

Skąd taka ilość amunicji w jeziorze? Prawdopodobnie pod koniec wojny lub tuż po jej zakończeniu pociski zostały wywiezione i celowo wyrzucone do wody.

Niewybuch - co robić?

Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Dlatego, w przypadku znalezienia pamiątek wojny, zwanych potocznie „zardzewiałą śmiercią", w żadnym wypadku nie wolno ich dotykać.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. W przypadku znalezienia niewybuchów należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie na policję, powiadomić miejscowego leśniczego lub nadleśnictwo.

To, co przez lata skrywa ziemia w Lubuskiem, może być śmiertelnie groźne. Mowa o pociskach, minach i innych niewypałach i niewybuchach, które znajdowane są praktycznie na terenie całego województwa.Saperzy w Lubuskiem co roku mają pełne ręce roboty. To dlatego, że przy okazji wielu remontów i budów, znajdowane są niechlubne pamiątki po krwawym okresie II wojny światowej. Przez nasz region przetoczył się front, w wielu miejscach prowadzono ciężkie walki, po których pozostałościami są właśnie granaty, pociski, amunicja, miny i inne niebezpieczne przedmioty.Wiele niewybuchów znajdowanych jest w lasach. Czasem leżą pod gołym niebem, w innych przypadkach schowane są pod cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać, że w przypadku natknięcia się na takie znalezisko, nie należy niebezpiecznego przedmiotu dotykać. Trzeba zawiadomić policję i dopilnować, żeby nikt postronny nie zbliżył się do niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu. Najczęściej to właśnie policjanci lub strażnicy miejscy pilnują niewybuchów do czasu, aż zostaną one zabezpieczone i zabrane przez saperów. Tego typu przedmioty są zabierane na poligon i detonowane. Saperzy potwierdzają, że mimo, iż niewybuchy przeleżały w ziemi dziesiątki lat, to wciąż są śmiertelnie niebezpieczne. Czasem wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby doszło do tragedii.Zobacz też: Amunicja, miny i hełmy z czasów II wojny światowej znalezione w Gorzowie

Niewybuchy w Lubuskiem pod ziemią leżą przez dziesiątki lat....

Jezioro Ciemne w Torzymiu

Jezioro Ciemne to jedno z urokliwych, polodowcowych jezior rynnowych, położonych pośród lasów zielonogórskiego Nadleśnictwa Torzym. Należy do najczystszych i najcenniejszych przyrodniczo w województwie lubuskim. Wraz z sąsiadującymi jeziorami, torfowiskami i lasami zostało objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 „Rynna Jezior Torzymskich”.

Źródło: Michał Taszarek, Nadleśnictwo Torzym

WIDEO: Jak zachować się, kiedy znajdziemy niewybuch?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska