Nasza Loteria

Tysiące sandaczy i węgorzy trafiło do jezior w Strzelce Kraj. Epidemia nie przeszkodziła zarybianiu

Zbigniew Borek
Około 1150 narybku węgorzy i 70 tys. sandaczy  trafiło do jezior: Klasztorne Górne i Dolne w Strzelcach Kraj. we wtorek 2 czerwca
Około 1150 narybku węgorzy i 70 tys. sandaczy trafiło do jezior: Klasztorne Górne i Dolne w Strzelcach Kraj. we wtorek 2 czerwca fot. Patryk Bagiński/Przemysław Czerniejewski
Około 1150 narybku węgorzy i 70 tys. sandaczy trafiło do jezior: Klasztorne Górne i Dolne w Strzelcach Kraj. we wtorek 2 czerwca. Oba gatunki są uwielbiane przez wędkarzy. - Ich zasoby ze względu na prowadzone zarybiania systematycznie rosną – mówi prof. Przemysław Czerniejewski, ichtiolog ze Szczecina.

- Zarybianie przeprowadziliśmy mimo sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju – mówi dr hab. inż. Przemysław Czerniejewski, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który na zlecenie gminy zajmuje się strzeleckimi jeziorami od kilku lat.

Ryby w Strzelcach Kraj. Za 6-8 lat wędkarze złowią dorosłe węgorze

- Przed zarybianiem wykonano badania profili termiczno-tlenowych jezior, aby ocenić możliwości zarybieniowe i zawartości tlenu na poszczególnych głębokościach – podkreśla fachowo prof. Czerniejewski.

Jak informuje, materiał zarybieniowy węgorza w postaci węgorza obsadowego o gramaturze około 70g/szt. o łącznej masie 80 kg (około 1150 sztuk) pochodził z importu. Jego zdrowotność została oceniona przez lekarza weterynarii (zostało wystawione świadectwo zdrowia dopuszczające materiał do zarybień), a jakość oceniona po transporcie przez ichtiologa. Materiał wpuszczono z brzegu do wód obu jezior.
- Mamy nadzieję, że za 6-8 lat dorosłe osobniki o masie ponad 1 kg będą łowione przez wędkarzy – mówi prof. Czerniejewski.

Zarybianie Górnego i Dolnego gmina rozpoczęła już w 2015 r. - Są one dziś prawdopodobnie najlepiej zarybionymi jeziorowymi łowiskami w Polsce – twierdzi prof. Czerniejewski

Zarybianie w Strzelcach Kraj.: 70 tys. sandaczy

W tym samym dniu przeprowadzono również zarybienia obu jezior narybkiem letnim sandacza w ilości 70 tys. sztuk. Materiał zakupiono w lokalnym gospodarstwie rybackim należącym do doświadczonego hodowcy J. Margana, który od kilku lat dostarcza gminie dobry jakościowo materiał zarybieniowy sandacza, szczupaka i lina.

Sandacze po krótkim transporcie, w dobrej kondycji zostały przeładowane na łodzie i rozprowadzone w niewielkich grupach w różnych częściach jezior. - Z badań prowadzonych na obu jeziorach w minionych latach wiadomo, iż długość tych niewielkich ryb po 4-5 latach przekroczy wymiar ochronny – informuje ichtiolog.

Jeziora Górne i Dolne są prawdopodobnie najlepiej zarybionymi jeziorowymi łowiskami w Polsce

Zarybianie Górnego i Dolnego gmina rozpoczęła już w 2015 r. - Są one dziś prawdopodobnie najlepiej zarybionymi jeziorowymi łowiskami w Polsce – twierdzi prof. Czerniejewski.

Więcej o zarybianiu strzeleckich jezior i jego skutkach:
STRZELCE KRAJEŃSKIE. Jeziora Górne i Dolne są prawdopodobnie najlepiej zarybionymi jeziorowymi łowiskami w Polsce – twierdzi ichtiolog

Klasztorne Górne (potocznie nazywane Górne) i Klasztorne Dolne (Dolne) mają niewielką powierzchnię (nie przekraczają 20 ha). W obu jeziorach występuje aż 21 gatunków ryb z siedmiu rodzin. - Najliczniejszą grupę stanowią ryby karpiowate, a wśród nich dominują liny, karasie, leszcze i płocie. Nie brak jest również ryb drapieżnych. Wody te zasiedla sześć gatunków tych ryb, a dominują sandacze, szczupaki i okonie – wylicza ichtiolog Przemysław Czerniejewski.

Ryby można łowić nawet za pomocą... drona:

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska