Tytuł mistrzyni Europy dla Angeliki Cichockiej. Wspaniały występ Polaków

Artur Gac, Tomasz Biliński (AIP)
Andrzej Szkocki Polska Press
Angelika Cichocka okazała się najszybsza w finale biegu na 1500 metrów i zdobyła tytuł najlepszej specjalistki na tym dystansie na Starym Kontynencie. To czwarty złoty medal dla Polski zdobyty na Stadionie Olimpijskim w Amsterdamie.

Nasza kandydatka do medalu nie zawiodła i z czasem 4:33.00 wygrała rywalizację na jednym ze swoich dwóch koronnych dystansów.

Podopieczna trenera Tomasza Lewandowskiego zwyciężyła pewnie, uzyskując na mecie nad najgroźniejszymi rywalkami sporą przewagę.

Z kolei siódme miejsce zajęła Sofia Ennaoui (4:34.84).

Joanna Linkiewicz zdobyła srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w biegu na 400 m przez płotki. Wygrała Dunka Sara Petersen. Natomiast druga Polka, która biegła w finale, Emilia Ankiewicz, była ósma.

To pierwszy tak duży sukces Linkiewicz, która metę przekroczyła z czasem 55,33 sek. Petersen uzyskała czas 55,12 sek. Brązowy medal zdobyła Szwajcarka Lea Sprunger - 55.41. Biorąc pod uwagę międzynarodowe imprezy, 26-letnia zawodniczka KS AZS AWF Wrocław ma w dorobku brązowy medal, zdobyty w sztafecie 4x400 m w halowych mistrzostwach Europy w Pradze (2015 rok). Ponadto ma dwa złote krążki Uniwersjady (w biegu na 400 m ppł. i w sztafecie 4x400 m). Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski.

Nie ma mocnych na młociarza Pawła Fajdka. Fantastycznie dysponowany zawodnik zdobył złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Amsterdamie, stemplując złoto w przedostatniej próbie rzutem na odległość 80.93 m i potwierdzając olimpijską formę.

Nim konkurs na dobre się rozpoczął, Fajdek właściwie już odebrał resztki złudzeń wszystkim rywalom. Nasz reprezentant nie potrzebował żadnego rzutu na rozgrzewkę, lecz już w pierwszej próbie zaliczył imponującą odległość 80,46 m. Fantastycznie spisał się także Wojciech Nowicki, który uplasował się na trzecim miejscu. Polaków rozdzielił Białorusin Iwan Cichon, zdobywca srebrnego medalu.

Michał Haratyk pojechał do Amsterdamu, jako lider europejskich tabel i nie zawiódł. Zawodnik AZS AWF Kraków w swojej najlepszej próbie pchnął kulę na 21.19 m i zdobył srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Amsterdamie. Wygrał Niemiec David Storl (21,31 m).

To był trzeci srebrny medal dla Polski, dziewiąty w tych mistrzostwach i jubileuszowy 150. w historii startów biało-czerwonych w czempionacie Starego Kontynentu. Wielkiego pecha miał drugi z naszych kulomiotów Konrad Bukowiecki, który zaledwie o jeden centymetr (20.58 m) przegrał walkę o brązowy medal.

Adam Kszczot nie oddał tytułu mistrza Europy, który zdobył w Zurichu. Nasz znakomity 800-metrowiec potwierdził swój prymat, sięgając po złoty medal z dużą przewagą w czasie 1:45,18. Radość potęgował fakt, że drugie miejsce, o długość... nosa zajął Marcin Lewandowski.

Powiedzmy wprost: dublet w wykonaniu Kszczota i Lewandowskiego był oczekiwany. Obaj lekkoatleci wygrali swoje biegi półfinałowe i tylko można było się zastanawiać, który z nich zdobędzie najcenniejszy medal. W finale swoją taktyką nieco zaskoczył Kszczot, który zwykł zaczynać bieg na końcu stawki. Tym razem podopieczny trenera z Krakowa Zbigniewa Króla ustawił się w połowie stawki, ale przed finiszową prostą, w swoim stylu, genialnie przyspieszył i rywalom pozostało walczyć tylko o tytuł wicemistrzowski.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Materiał oryginalny: Tytuł mistrzyni Europy dla Angeliki Cichockiej. Wspaniały występ Polaków - Gazeta Krakowska