Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tzw. świńska grypa w powiecie

Alicja Kucharska
pixabay.com
Luty jest miesiącem największej liczby zachorowań.

Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. od połowy lutego w 11 województwach obserwowany jest wzrost zachorowań na grypę lub zachorowania grypopodobne. Tylko od 16 do 22 lutego zachorowało 4.101 osób, co oznacza, że zachorowało o 1.127 osób więcej niż w tygodniu poprzednim. Jak sytuacja wygląda w naszym powiecie?

Zachorowania na poziomie tamtego roku

W całym województwie od początku sezonu epidemicznego, czyli od września odnotowano ponad 20 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. U 64 osób potwierdzono zachorowanie na grypę A H1N1, czyli tzw. świńską grypę. Dwie osoby zmarły.

Ze statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Świebodzinie wynika, iż najwięcej zachorowań na grypę odnotowuje się w I kwartale roku, zwłaszcza w lutym. W roku 2015 odnotowano 1.114 przypadków. W tym roku w styczniu zgłoszono 236 zachorowań, natomiast do 23 lutego było to już 484. Największą liczbę chorych stanowią osoby w wieku od 15 do 64 lat.

Świńska grypa dotarła do naszego powiatu
Do 23 lutego u 4 mieszkańców naszego powiatu stwierdzono zarażenie tzw. świńską grypą.- U 4 osób wykryto wirus A/H1N1, w tym u jednej osoby stwierdzono obecność grypy typu B – poinformowała Arleta Miśkiewicz z PSSE w Świebodzinie. Na szczęście, stan chorych oceniany jest już jako dobry. Trzy osoby wymagały hospitalizacji, natomiast u jednej zastosowano leczenie ambulatoryjne. – Chorzy zostali już wyleczeni. Trzech z nich było hospitalizowanych poza terenem powiatu – dodała A. Miśkiewicz.
Świńska grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A, rzadziej typu C. – Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktycznie szczepienia ochronne przeciw grypie. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany, w związku z czym WHO, co roku określa linie wirusa, które mogą być powodem zachorowań w następnym sezonie grypowym. Skuteczność szczepionki zależy od trafności przewidywań - wyjaśnia A. Miśkiewicz, dodając, że nie należy zapominać o zaleceniach ogólnych, które minimalizują ryzyko infekcji świńskiej grypy.

Ważne są szczepienia i zalecenia ogólne
W naszym powiecie wskaźnik osób, które zaszczepiły się przeciw grypie jest bardzo niski. Jak poinformował naszą redakcję Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. również w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7 proc. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu, jednakże w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, nawet wtedy, gdy grypę się już przechorowało, ponieważ grypa sezonowa zwykle jest wywoływana przez jeden z trzech dominujących szczepów wirusa, a przechorowanie jednego nie daje odporności wobec pozostałych.

Innymi czynnościami, które mogą zapobiec wirusowi są m. in. częste i dokładne mycie rąk, unikanie zatłoczonych pomieszczeń i dużych skupisk ludzi, unikanie kontaktu z osobami chorymi, czy też częste wietrzenie pomieszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska