MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczający ubezpieczony, uposażony

PAWEŁ WAŃCZKO
Wykupując polisę na życie możemy ubezpieczyć siebie lub inną osobę. W niektórych przypadkach potrzebna jest jednak zgoda osoby, która ma być ubezpieczona.

Umowa ubezpieczenia zawierana jest pomiędzy ubezpieczycielem (zakładem ubezpieczeń), a ubezpieczającym (tobą). Może się jednak zdarzyć, że będziesz podpisywał umowę we własnym imieniu, ale na rzecz innej osoby. Wówczas ubezpieczonym będzie ta osoba, a ty zostaniesz określony w umowie jako ubezpieczający i będziesz zobowiązany do regularnego opłacania składek, a umowa będzie chronić życie innej osoby.

Ubezpieczający ubezpieczony, uposażony

W ogólnych warunkach ubezpieczenia na życie zakłady ubezpieczeń określają zazwyczaj, kogo nazywają ubezpieczającym a kogo ubezpieczonym. Jako ubezpieczającego wskazują po prostu osobę, która zawarła umowę z zakładem ubezpieczeń i która będzie regularnie opłacać składki. Ubezpieczonym jest zaś osoba, której życie, zdrowie lub zdolność do pracy są przedmiotem ochrony zagwarantowanej przez umowę.
W umowach na życie pojawia się również uposażony (uprawniony). Jest to osoba wskazana imiennie przez ubezpieczonego, której zostanie wypłacone świadczenie w przypadku zajścia zdarzenia objętego umową ubezpieczenia. Najczęściej ubezpieczającym, ubezpieczonym i uposażonym do świadczenia zakładu ubezpieczeń jest ta sama osoba. Ma to miejsce w przypadku, gdy dana osoba zawiera umowę na dożycie przez siebie określonego wieku. Wówczas otrzyma ona świadczenie z zakładu ubezpieczeń po zajściu wypadku ubezpieczeniowego, czyli będzie uposażonym.

Różne warianty

Możliwa jest również sytuacja, gdy ta sama osoba jest ubezpieczającym i ubezpieczonym, np. gdy wykupiła polisę na własne życie i wskazała osobę uprawnioną do odbioru świadczenia w przypadku swojej śmierci.
Istnieje również taki wariant, że ubezpieczającym i uprawionym do otrzymania świadczenia jest inna osoba niż ta, której dobra osobiste są przedmiotem umowy ubezpieczenia. W tym przypadku zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe wymagają zgody osoby, której życie czy zdrowie ma być ubezpieczone. W przeciwnym przypadku istniała by obawa, że osoba, która ubezpieczy drugą, będzie opłacać składki przez jakiś czas, a potem może pomóc jej (w sposób sprzeczny z prawem), rozstać się z życiem, aby otrzymać pieniądze od ubezpieczyciela.
Może się również zdarzyć, że ubezpieczającym, ubezpieczonym i uposażonym będą trzy różne osoby.
W umowie ubezpieczenia na życie może być również wskazany tzw. uposażony zastępczy. Jest to osoba, której zostanie wypłacone świadczenie, w przypadku śmierci uposażonego przed nadejściem zdarzenia objętego umową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska