Ubezpieczenia upraw 2019 z dopłatą. Już można zawierać wiosenne polisy

AGW
pixabay.com
Rolnik ma ustawowy obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy powierzchni swoich upraw, jeśli uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. W 5 zakładach można ubezpieczyć uprawy z dopłatą - do 65%.

Grunty rolne podlegające ubezpieczeniu - uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne.

Od jakich zjawisk - zdarzeń lodowych można ubezpieczyć uprawy?

Z budżetu państwa stosowane są dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

  • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Gdzie ubezpieczyć uprawy z dopłatą?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł z 5 zakładami ubezpieczeń umowy w sprawie stosowania w 2019 r. dopłat ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich. Są to:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie.

Brandscope wskazuje, że "wśród błędów w ubezpieczaniu upraw eksperci wymieniają wybór zbyt wąskiego zakresu ochrony np. pojedynczego ryzyka, podając średnią wydajność i cenę, tak by spełnić obowiązek ubezpieczenia 50% areału upraw wskazanych w ustawie i mieć chociaż minimalną ochronę. Przed rokiem największe straty spowodowała susza, wcześniej dotkliwe były huragany, podtopienia czy wymrożenia. Trudno przewidzieć, które zjawisko wystąpi w danym roku, dlatego eksperci zachęcają do wybierania pakietów".

Ubezpieczenia upraw 2019. Rusza wiosenna kampania

"Zgodnie z ustawą dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczenia będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65% składki w przypadku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczających 9% sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI powyższa stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw", podaje ministerstwo rolnictwa.

- Startujemy z wiosennymi polisami uprawowymi 25 marca - zapowiada Stanisław Sokołowski, wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i ekspert ubezpieczeń rolnych. - Z roku na rok zainteresowanie rolników tym ubezpieczeniem rośnie. Przyczyniają się do tego zmiany klimatu oraz duża liczba szkód i zniszczeń upraw w ostatnich latach. Pozytywnym czynnikiem z pewnością jest upowszechnienie dostępności polis dla rolników – mówi Stanisław Sokołowski. Wcześniej, bo 20 marca ubezpieczać zaczęło PZU. 20 marca.

– Pierwszego dnia wiosny, rozpoczniemy sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych. W sezonie wiosennym rolnicy będą mogli kupić ochronę od pojedynczego ryzyka gradu lub pakiety od wielu ryzyk – wyjaśnia Maciej Fedyna, p.o. Prezesa Zarządu Concordii – Grupa Generali. Podobnie jak u innych ubezpieczycieli, będzie można ubezpieczyć uprawy na wypadek wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu oraz deszczu nawalnego.

W ostatnich latach wiosną najbardziej dotkliwe dla upraw były grad, przymrozki i deszcz nawalny.

Rolnik sam może wybrać ryzyka, od których chce ubezpieczyć swoje uprawy. Może wykupić ich pełny pakiet z dotacją z budżetu państwa. Warto pilnować dat. Jeden z ubezpieczycieli oferuje np. ubezpieczenie owoców od ryzyka przymrozków wiosennych, jednak jako pojedyncze oferowane jest tylko do 31 marca, od ryzyka suszy do 30 kwietnia.

Dzięki zmianie wprowadzonej w ustawie rolnicy sami dokonują wyboru wysokości franszyzy redukcyjnej 20%, 25% lub 30%. "Franszyza redukcyjna to procent sumy ubezpieczenia, o który pomniejszane będzie odszkodowanie. Przykładowo, jeśli rolnik ubezpiecza pole na 10 tys. zł i wybiera franszyzę w wysokości 30% to wartość odszkodowania będzie pomniejszona o 3 tys. zł", wyjaśnia PZU.

Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych przypomina, że po podpisaniu umowy ochronnej obowiązuje czternastodniowa karencja.

Źródła: informacje prasowe, infowire

Wideo

Materiał oryginalny: Ubezpieczenia upraw 2019 z dopłatą. Już można zawierać wiosenne polisy - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie