Ubezpieczenie grupowe na miarę naszych czasów – świadczenia pieniężne i prywatne leczenie w jednej polisie

Artykuł sponsorowany PZU Życie SA
Udostępnij:
Trudne czasy pandemii COVID-19 ze zwielokrotnioną siłą pokazują nam, jak ważna jest odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa, która zapewni wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach. Wielu pracowników i pracodawców odkrywa też w tym czasie na nowo moc drzemiącą w ubezpieczeniach grupowych.

W przypadku nowoczesnych ubezpieczeń grupowych dla pracowników jest tak, jak z każdym dobrym ubezpieczeniem: na co dzień nie musimy o nim pamiętać, natomiast gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego, zapewni nam wsparcie. Minęły już czasy, gdy ubezpieczenia pracownicze zapewniały tylko zasiłek na wypadek śmierci członka rodziny czy świadczenie za złamaną rękę. Teraz mogą łączyć one w sobie świadczenia pieniężne w razie zdarzeń losowych z opieką zdrowotną i usługami pomocowymi (assistance). Są wiec przydatne niemal na co dzień.

Ubezpieczenie grupowe: prywatny lekarz – pracowniczy standard

Finansowanie przez pracodawcę w ramach tzw. świadczeń pozapłacowych prywatnej opieki zdrowotnej dziś właściwie stało się już standardem. Kandydat do pracy – a przecież mamy rynek, na którym o chętnych do pracy niemal na wielu stanowiskach jest coraz trudniej – nie pyta już nawet, czy pracodawca zapewnia taką opiekę, ale czy obejmuje ona także dzieci (nawet dorosłe, o ile kontynuują naukę) i małżonka lub partnera. Pyta też o zakres usług medycznych, z których będzie mógł korzystać.

Dobre grupowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia szybki dostęp do konsultacji specjalistycznych i badań diagnostycznych w całym kraju. Niezależnie od tego, czy pracownik jest w miejscu zamieszkania, czy też przebywa w delegacji lub na urlopie. Dla pracownika korzyścią jest wygoda i oszczędność czasu, dla pracodawcy – mniej absencji chorobowych i związanych z tym kosztów szukania zastępstwa czy przeorganizowania pracy.

Raz zawarta polisa grupowa może być też elastycznie modyfikowana pod zmieniające się potrzeby i uzupełniana o kolejne świadczenia.

Ubezpieczenie grupowe: wypadki losowe – zabezpieczenie pracownika i rodziny

Niezmiennie ubezpieczenia grupowe mogą zapewniać ochronę pracownika i jego bliskich w różnych przypadkach: od urazów, poprzez ciężką chorobę (w tym także np. małżonka i dzieci), aż po wypłatę bliskim określonej kwoty w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Sięgnijmy po przykłady zdarzeń losowych. Z polisy grupowej możemy otrzymać m.in. świadczenie pieniężne w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem, a także w razie leczenia w szpitalu, operacji czy utraty sprawności. Standardem są też takie świadczenia, takie jak wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka, po stracie rodzica, teścia oraz małżonka albo partnera życiowego.

Polisy grupowe dają także możliwość wyższego zabezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby (m.in. nowotworu, zawału serca, udaru mózgu). Możemy otrzymać świadczenie za jej zdiagnozowanie, ale także m.in. za specjalistyczne leczenie (np. chemioterapię).

W ofercie PZU znajdziemy zupełnie unikalne rozwiązania Np. dofinansowanie zakupu leków na receptę (nawet do 80%), usługi pomocowe (takie jak np. druga opinia medyczna w razie ciężkiej choroby, wydana przez lekarza za granicą), a także zabiegi rehabilitacyjne po zdiagnozowaniu ciężkiej choroby lub po nieszczęśliwym wypadku.

Ubezpieczenia grupowe stają się też coraz bardziej elastyczne. W PZU każdy ubezpieczony może indywidualnie rozszerzyć swój zakres ubezpieczenia np.:

  • o dodatkową ochronę w razie wypadku czy nowotworu złośliwego,
  • o ochronę w razie problemów zdrowotnych dziecka (takich jak ciężka choroba, następstwa nieszczęśliwego wypadku, leczenie szpitalne),
  • opiekę medyczną dla bliskich,
  • ubezpieczenie lekowe.

Podsumowując, w ramach jednej polisy otrzymujemy naprawdę solidne wsparcie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń: zaczynając od opieki medycznej na co dzień, poprzez zapewnienie wsparcia finansowego, usług medycznych i assistance będących uzupełnieniem świadczeń pieniężnych h, aż po dofinansowanie leków.

Ubezpieczenia grupowe w PZU. Pracodawca płaci, ale i oszczędza

Wydatek pracodawcy na zapewnienie pracownikom ochrony w ramach grupowego ubezpieczenia to inwestycja. Poza wspomnianymi już oszczędnościami związanymi z lepszym zdrowiem pracowników i zmniejszoną absencją chorobową, na pewno ułatwia pracę działom HR przy rekrutacji i utrzymaniu pracowników. A to przecież także oszczędność na kosztach.

Warto też wiedzieć, że jeśli firma sponsoruje swojej kadrze polisę na życie, to taka polisa może chronić również samego pracodawcę, np. przez przejęcie odpowiedzialności cywilnej i wypłatę odprawy pośmiertnej rodzinie pracownika, która przysługuje jej zgodnie z Kodeksem pracy.

Poza wszystkim trzeba też mieć na uwadze, że zapewnienie dostępu do dobrej opieki medycznej oraz wsparcia finansowego w razie wielu trudnych momentów w życiu pracownika, buduje wizerunek firmy, w której warto rozwijać swoją karierę zawodową.

Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, jak żyć długo i szczęśliwie: www.pzu.pl/zyj-dlugo-i-szczesliwie/e-book

Materiał oryginalny: Ubezpieczenie grupowe na miarę naszych czasów – świadczenia pieniężne i prywatne leczenie w jednej polisie - Strefa Biznesu