Ubezpieczenie zdrowotne. To trzeba o nim wiedzieć

kb
Dzieci mają zapewnione prawo do pełnych świadczeń opieki zdrowotnej - ale to nie zwalnia rodziców z obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego!
Dzieci mają zapewnione prawo do pełnych świadczeń opieki zdrowotnej - ale to nie zwalnia rodziców z obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego! DiGiTouch
Udostępnij:
Podstawą leczenia na NFZ jest powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Wyjaśniamy, kto mu podlega i na jakich zasadach. Tłumaczymy, jak Ty i Twoja rodzina nabywacie prawo do bezpłatnych świadczeń. Sprawdź!

Od 1 stycznia 2013 roku w większości placówek służby zdrowia, które przyjmują w ramach umowy z NFZ, działa system eWUŚ (elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców). To właśnie dzięki niemu wiele osób dowiedziało się, że na przykład ma niejasną sytuację ubezpieczeniową lub nie zgłosiło swoich członków rodziny do ubezpieczenia. Niestety, często wynika to z nieznajomości albo niezrozumienia obowiązujących przepisów. Dlatego przypomnijmy najważniejsze zasady.

ZGŁOSZENIE

1. Aby mieć prawo do leczenia, korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ, trzeba być zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.

2. Takiego zgłoszenie dokonuje płatnik składek - czyli osoba lub instytucja, która te składki rzeczywiście odprowadza.

Przykład: pracownika zgłasza pracodawca, zarejestrowanego bezrobotnego - urząd pracy, emeryta i rencistę - ZUS. Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą sami dokonują zgłoszenia.

UWAGA
Osoba, która ma obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne powinna zgłosić do niego również swoich nieubezpieczonych członków rodziny.

KTO JEST CZŁONKIEM RODZINY

Dla ubezpieczonego jest nim:

* dziecko - własne, małżonka, przysposobione, wnuk albo obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka - do ukończenia przez nie 18 lat lub 26 lat - jeżeli kształci się dalej. Bez ograniczeń wieku - jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi;

* małżonek - jeśli nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (na przykład nie pracuje, nie jest na emeryturze lub rencie, nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy);

* rodzice, dziadkowie (tzw. wstępni) - jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (na przykład syn zgłasza matkę, która z nim mieszka).

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli żona straciła pracę - a co za tym idzie tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego - może zostać zgłoszona przez swojego pracującego męża. Ale to on powinien poinformować o tym swojego pracodawcę - w terminie siedmiu dni - bo w praktyce to jego szef dokonuje tego zgłoszenia.

NOWORODKI

Podobna zasada obowiązuje w przypadku nowo narodzonych dzieci. Od 1 stycznia 2013 roku mamy siedem dni na zgłoszenie malucha do ubezpieczenia.

* Jeśli jesteśmy pracownikiem, robimy to za pośrednictwem swojego pracodawcy.

* Jeśli jesteśmy zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy, właśnie tam zgłaszamy fakt narodzin potomka.

* Sami dokonujemy zgłoszenia tylko wówczas, gdy prowadzimy własną działalność i jesteśmy sobie szefem.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 roku dziecko może zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jednocześnie przez oboje rodziców. Do tej pory mógł to zrobić tylko albo tata, albo mama. Natomiast dziadkowie zgłoszą wnuki wyłącznie wtedy, gdy żaden z rodziców nie podlega ubezpieczeniu.

JAK ZGŁOSIĆ CZŁONKA RODZINY

* Osoby pracujące robią to za pośrednictwem swojego pracodawcy.

* Prowadzący własną działalność gospodarczą, emeryci i renciści - osobiście w ZUS lub KRUS.

* Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy - za pośrednictwem tego urzędu.

NIE DZIAŁA WSTECZ

Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia. Nie można więc uzyskać prawa do świadczeń z datą wsteczną. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast zgłaszać każdą zmianę swojej sytuacji ubezpieczeniowej.

Przykładowo:

* gdy urodzi się nam dziecko, informujemy zakład pracy o konieczności zgłoszenia malucha do ubezpieczenia zdrowotnego;

* gdy współmałżonek podejmie pracę, informujemy naszą firmę o konieczności wyrejestrowania go z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny - ponieważ zdobył swój własny tytuł do ubezpieczenia;

* gdy nasze uczące się dziecko ukończyło 26 lat lub pełnoletnie zakończyło naukę, informujemy zakład pracy, że trzeba je wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

ZAPAMIĘTAJ!
Jeśli zmieniasz pracę, to Ty musisz poinformować nowego szefa, że masz członków rodziny, których również należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wystarczy, że byli już do niego zgłoszeni w Twoim poprzednim zakładzie pracy. Bo w momencie ustania zatrudnienia zostajesz wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego wraz ze zgłoszonymi wcześniej członkami rodziny.

Jeśli ktoś nie dokonał w terminie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego lub wyrejestrowania z niego członków rodziny, grozi mu kara grzywny.

DO LEKARZA BEZ UBEZPIECZENIA

Warto wiedzieć, że jeśli z jakiegoś powodu straciliśmy ubezpieczenie, to przez pewien określony czas mamy jeszcze prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. I tak osoby:

* podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu, na przykład z tytułu pracy lub zawarcia dobrowolnego (wraz z członkami rodziny) - są chronione jeszcze przez 30 dni;

* które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną - przez sześć miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów;

* które ukończyły szkołę wyższą - przez cztery miesiące od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów;

* pobierające zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (wraz z członkami rodziny) - w okresie pobierania tego zasiłku;

* ubiegające się o przyznanie emerytury i renty (wraz z członkami rodziny) - w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń.

SĄ WYJĄTKI

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ bez konieczności posiadania ubezpieczenia zdrowotnego posiadają m.in.:

* osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski, które uzyskały na podst. art. 54 ustawy decyzję wójta/burmistrza/prezydenta gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania;

* dzieci posiadające obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18. roku życia;

* kobiety posiadające obywatelstwo polskie oraz mieszkające na terenie kraju, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu.

Konsultacja merytoryczna: Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku **

Gazeta Lubuska Premium

**. Kliknij "Lubię to" i obserwuj oraz komentuj najlepsze artykuły publikowane w systemie Piano.

Nieruchomości z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie