Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubrana w perfumy

(oprac. staw)
fot. DiGiTouch
Jak wybrać dla siebie zapach, aby nie przypłacić tej decyzji bólem głowy?

Dobrze wiedzieć, co składa się na odpowiadające Ci zapachy. Wtedy tylko czytając etykietę, patrząc na kolor wody, będziesz wiedzieć, czy ta flaszeczka będzie Ci odpowiadać.

Najdroższe w sklepach i najbardziej intensywne są perfumy. Zawierają 30-40 proc. olejków eterycznych, które rozpuszczone są w alkoholu o stężeniu 90-96 proc. Każda słabsza mieszanka jest już Eau, czyli z francuskiego wodą:

  • woda perfumowana, czyli Eau de Parfum, zawiera 10-15 proc. olejków eterycznych w 80-90 proc. alkoholu
  • woda toaletowa, czyli Eau Toilette, słabsza od perfumowanej, to 5-10 proc. olejków w 60-85 proc. alkoholu woda odświeżająca, czyli Eau Fraiche to zaledwie 1-3 proc. olejków w 70-80 proc. alkoholu.

    Konsekwencją wyboru będzie więc trwałość zapachu i cena. Im więcej olejków, tym większy koszt zakupu.

    Znaczenie koloru

    Skład perfum i wód perfumowanych ma swoje konsekwencje w kolorze specyfiku. Często nie znając produktu, sięgasz po daną butelkę, bo na przykład zwykle podobają Ci się wody o zielonkawym kolorze w prostych opakowaniach, pozbawionych ozdób.

    To znaczy, że odpowiadają Ci świeże, orzeźwiające nuty. Ponieważ są przeznaczone na dzień, do pracy, na wypoczynkowe okazje, lato, producenci projektują stosowne do tych sytuacji opakowania. Właśnie mało skomplikowane. O jakich grupach zapachowych można więc mówić:
  • kwiatowa: dominuje jaśmin, róża, tuberoza, narcyz, konwalia, bez, geranium, ylang-ylang
  • owocowa: bergamotka, mandarynka, grejpfrut, cytryna, pomarańcza
  • zielona: trawy, liście
  • orientalna: słodkie, korzenne nuty, wanilia, balsamy roślinne, żywice
  • drzewna: wyciągi z drzewa sandałowego, paczula, cedr, drzewo gwajakowe.

    Patrząc na kolor możesz skorzystać z takiej podpowiedzi:
  • żółty, pomarańczowy, różowy - zapachy energetyzujące, używane w ciągu dnia
  • czerwony, pomarańczowy - zapachy orientalne z ciężkim, słodkim aromatem, powinny być stosowane po południu i wieczorami
  • fioletowy i różowy - wonie kwiatowe i delikatne, kojące
  • zielony - świeże, naturalne, regenerujące, odświeżające.

    Jak przymierzać

    Na zakupy idź rano, bo wtedy masz najbardziej sprawny węch i nie płać od razu po wybraniu. Prześpij się z zapachem, sprawdź czy nie reagujesz na niego bólem głowy. Szkoda byłoby wydać 100-240 zł i odstawić flakon do łazienkowej szafki.

    Jeśli poznajesz dwa, trzy zapachy, spryskaj nimi papierowe paski w perfumerii. Zabierz do domu i wracaj po kilka razy, aby upewnić się, czy jest tam twój zapach. Ale najlepszym egzaminem jest zapach na ciele, bo prawdą jest, że każdy inaczej się nosi na różnej skórze. Testujemy w miejscach, gdzie jest ona najcieńsza, tam gdzie pulsuje krew: na nadgarstkach, w zgięciach łokci, na dekolcie i szyi. Intensywność zapachu na nas zależy także czy pocimy się intensywnie, czy skóra jest tłusta czy sucha.

    Do trzech faz sztuka

    Cierpliwość w smakowaniu zapachu opłaca się także dlatego, że rozwija się on w czasie. Pierwsza nuta - bazowa - tu poznajemy składniki decydujące o trwałości i ciężkości, one najdłużej trzymają się na skórze. Potem druga nuta - nazywana nutą głowy - ona dochodzi do nas, gdy otwieramy opakowanie, czujemy ją krótko, intensywnie i ją zapamiętujemy, utrzymuje się na skórze do pół godziny. Trzecia nuta - serca - to ona zawiera dominujący element, utrzymuje się do dwóch godzin, a w najlepszych perfumach i dłużej. Dopełnia charakteru całej kompozycji.

    Pamiętaj

    1. Nie dla zapachów zastrzeżonych dla brunetek i blondynek.
    2. W ciągu dnia i do pracy nie używaj ciężkich, orientalnych zapachów, jest to nieodpowiednie.
    3. Zużywaj perfumy w ciągu pół roku od otwarcia, bo wtedy nie stracą bukietu. Po prostu alkohol paruje wraz olejkami.
    4. Będziesz trwalej pachniesz, jeśli wraz z wodą lub perfumami kupisz inne kosmetyki aromatyzowane tą wonią, np. balsamy, kremy, dezodoranty.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska