Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się od 70 lat

Kamil Kałuziak
Świętowanie uświetniły występy uczniów.
Świętowanie uświetniły występy uczniów. Kamil Kałuziak
Międzyrzecz. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Szarych Szeregów pokazała, jak dobrze w niej być.

To już 70. „wiosna” Szkoły Podstawowej nr 2. We wtorek, 18 października, mieliśmy przyjemność przyjrzeć się z bliska świętującym uczniom i nauczycielom. Obchody rozpoczęły się mszą w kościele świętego Jana Chrzciciela.

Po mszy dyrektor „dwójki” Katarzyna Dymel wraz z sekretarzem gminy Anną Sawką odsłoniły pamiątkową tablice, wmurowaną w ścianę budynku. - Nasza szkoła to przede wszystkim bogata tradycja związana z historią Związku Harcerstwa Polskiego. Heroizm i poświęcenie młodych ludzi w czasie drugiej wojny światowej jest wzorem dla naszych uczniów. To zobowiązuje do uczenia patriotyzmu i mobilizuje do działania - mówi pani dyrektor.

Szkołę otwarto 3 września 1946 r. Początkowo mieściła się w budynku przy ul. Staszica 12 i miała 520 uczniów. Pierwszym dyrektorem był Alojzy Rosolak, któremu pomagała 10 nauczycieli. W 1969 r. władze miasta przekazały „dwójce” były budynek sądu grodzkiego przy ul. Sportowej, w celu urządzono kolejnych sześciu klas. W dniu 28 kwietnia 1978 r. kuratorium oświaty z Gorzowa nadało jej imię Szarych Szeregów.

Wszyscy kochają SP2

Dalsza część jubileuszu przeniosła się do Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Gości witała pamiątkowa wystawa oraz muzyka zespołu Antiquo More. Wracały miłe i dobre wspomnienia ze szkolnych ław. Każdy szukał siebie na zdjęciach i z uśmiechem na twarzy opowiadał jak to było kilka i kilkadziesiąt lat wcześniej. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku. - Chodziłam tutaj, naszą legendą był woźny o nazwisku Mot. Robił taki prządek, że w kwestii dyscypliny nauczycielom nie pozostawało nic do gadania - wspomina międzyrzeczanka Zofia Plewa .

Rodzice i nauczyciele przebrani za telewizyjnych reporterów prowadzili imprezę. - Pierwsze pomysły i przymiarki do jubileuszu powstały już w czerwcu. Natomiast przygotowania ruszyły z kopyta wraz z wrześniowym powrotem uczniów i nauczycieli - mówi Magdalena Stankiewicz, przewodnicząca rady rodziców.

Wszystko z czasem się zmienia, nawet moda. Uczniowie zaprezentowali fartuszki szkolne i style ubierania się na przestrzeni wielu lat.

Na widowni pojawił się szkolny urwis. Za zaczepianie dziewczyn i rzucanie śniegu do szkoły dostał niejedną naganę. Sam oświadczył, że ostatecznie wyszedł jednak na ludzi.

’’Zajęliśmy pierwsze miejsce na występach muzycznych w Gorzowie, w następnym roku postaramy się poprawić ten wynik” - taki zapis byłego zespołu chórzystów został odszukany w kronikach i posłużył widowni jako przykład wysokich i niezaspokojonych ambicji uczniowskich.

Na koniec wjechał tort i występujący oraz goście zaśpiewali piosenkę ”Kocham Cię Dwójko”.

Idą kolejne zmiany

Pierwsze lata szkoły dosyć istotnie kształtują nasz charakter. Wcześniej było osiem lat nauki w szkole podstawowej, a teraz mamy sześć. Plany rządu przewidują powrót do starego systemu od 2017 roku. - Będziemy czekać na nowe wytyczne z kuratorium oświaty. Jeśli będzie taka potrzeba, połączymy się z gimnazjum - mówi dyrektorka.

Rodzice przedszkolaków i uczniów podstawówek mają w ostatnich latach „niezły Meksyk”.

Specjalne przygotowane klasy dla pięciolatków wywoływały debatę nad systemem oświaty i planami obecnych władz. Co jest lepsze? Czy wcześniej dawać dzieci do szkoły, czy pozwolić im na zabawę w przedszkolach? Teraz panuje kolejna niepewność przed nieznanym. - Moje dziecko to ma szczęście. Jest w roczniku, który łapie się na prawie wszystkie zmiany. Nie wiem jak to pójdzie dalej? Czy to będzie dobra zmiana? Może spowoduje to tylko niepotrzebne zamieszanie - martwi się matka jednego z uczniów.

Na pewno nasza jubilatka ze wszystkim sobie poradzi. Wzorowa współpraca nauczycieli, rodziców i uczniów buduje największe wartości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska