Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć odkrywcy polskiej miedzi

Redakcja
Kwiaty pod pomnikiem złożyły między innymi delegacje szkół noszących imię Jana Wyżykowskiego (fot. Konrad Kaptur)
Kwiaty pod pomnikiem złożyły między innymi delegacje szkół noszących imię Jana Wyżykowskiego (fot. Konrad Kaptur)
W tym roku przypada 55. rocznica odkrycia Polskiej Miedzi Z tej okazji dziś, pod pamiątkowym obeliskiem w Sieroszowicach, w miejscu, w którym wykonano historyczny odwiert, odbyły się uroczystości rocznicowe.

Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego przez orkiestrę górniczą. Następnie wszystkich przybyłych gości przywitała Sabina Zawis, wójt Radwanic.

- W 1957 roku Jan Wyżykowski dokonał odkrycia, które radykalnie zmieniło region, w którym żyjemy. Wówczas zapewne niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, jak wielkim bogactwem jest miedź. Dziś, po 55 lat latach składamy hołd odkrywcy, a także jego współpracownikom. Bez bohaterstwa i poświęcenia tych ludzi nasz region wyglądałby zupełnie inaczej. To oni nauczyli nas, jak korzystać z bogactw, które kryje ziemia – mówiła wójt.

- Od momentu, gdy Jan Wyżykowski odkrył złoża miedzi minęło ponad pół wieku. W tym czasie KGHM pięknie się rozwinął. Stał się firmą globalną, prowadzącą swoją działalność na czterech kontynentach, z wielkimi aspiracjami i wielkimi możliwościami rozwoju. Doskonale jednak pamiętamy, że to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie to historyczne odkrycie. Zawdzięczamy panu Wyżykowskiemu bardzo wiele – podkreślał Bogusław Graboń - Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania i Zrównoważonego Rozwoju w KGHM.

Po zakończeniu oficjalnych przemówień obecne na dzisiejszych uroczystościach delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem. Wśród składających wiązanki byli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz szkół noszących imię Jana Wyżykowskiego. Takich placówek oświatowych jest pięć. Znajdują się w Krotoszycach, Głogowie, Lubinie, Polkowicach oraz Haczowie, czyli rodzinnej miejscowości odkrywcy polskiej miedzi.

Oficjalna część uroczystości rocznicowych zakończyła się odegraniem hymnu górniczego przez orkiestrę. Następnie zaproszeni goście udali się do sali w Kłębanowicach, gdzie miała miejsce druga część obchodów. Krótki program artystyczny przygotowała młodzież z Samorządowego Centrum Edukacji w Radwanicach. Przybyłym gościom zaprezentował się także Zespół Ludowy "Swojacy”. Organizatorem spotkania w Kłębanowicach było Stowarzyszenie Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego, na czele którego stoi Danuta Wdowiak.

- Podejmujemy wiele działań, by kultywować pamięć o Janie Wyżykowskim. Poza rocznicowymi obchodami gromadzimy pamiątki związane z życiem wielkiego polskiego geologa. Jeśli ktoś takowe posiada, prosimy o kontakt – mówi Danuta Wdowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska