Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń z województwa lubuskiego zadebiutował! Jego opowiadanie ukazało się w książce

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Stanisław Kuczejko laureatem 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem".
Stanisław Kuczejko laureatem 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem". wydawnictwo Nowa Era
"Mała, wielka rodzina" to opowiadanie Stanisława Kuczejko, ucznia ze Świebodzina, o świecie przyszłości. Ukazało się ono w zbiorze opowiadań science-fiction "Startujemy w przyszłość".

Sukces Lubuszanina w konkursie wydawnictwa Nowa Era

Autorami opowiadań zebranymi w książce "Startujemy w przyszłość" są laureaci 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Na ten rok przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”. Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 teksty. Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości. Wśród młodych pisarzy jest również ośmioletni Stanisław Kuczejko - obecnie uczeń klasy 2 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie.

Fragment zwycięskiego opowiadania Stanisława Kuczejki:

To było twarde lądowanie! Z radością wpadłem do ogrodu Państwa Tech-turskich, by pokazać naszym widzom, jak będzie wyglądało życie naszych dzieci i wnuków w przyszłości. Mamy dokładnie 14 kwietnia 2121 roku. Dzięki teleportacji stoję na trawniku przed domem i za chwilę spotkam się z jego mieszkańcami. Pierwsze co widzę, to soczysta zieleń trawy i drzew. Ale coś tu nie gra. Nie czuję ich zapachu. Zaraz to dla Państwa sprawdzę! A to zaskoczenie! Drzewa i trawa są z plastiku. No cóż, może za chwilę dowiem się dlaczego???

Staś zapytany o swoją inspirację, opowiada - Lubię sobie wyobrażać, jak ludzie będą żyli w przyszłości. Czytam książki o wynalazkach, konstruuję różne roboty i wymyślone rzeczy. Uważam, że najważniejszym odkryciem przyszłości będzie teleportacja w miejscu i czasie. Ludzie będą mogli przenosić się do innego miejsca, gdy coś im będzie grozić. Będą też mogli podróżować w przeszłość i spotkać się ze swoimi przodkami.

Chłopiec jeszcze nie wie, czy będzie kontynuował swoją przygodę z pisaniem. Zapytany, o to, kim chciałby być w przyszłości zdecydowanie odpowiada - kucharzem! Staś, oprócz pisania i gotowani, lubi także majsterkowanie i przyrodę.

Konkurs "Popisz się talentem"

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce.

Jak informuje wydawnictwo, celem konkursu jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki.

Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej, którą każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dochód z jej sprzedaży przekazywany jest zawsze na cele społeczne.

- „Startujemy w przyszłość” to książka, która oferuje czytelnikowi wiele emocji i inspiracji. To 30 tekstów, które skrzą się od świeżych pomysłów i odważnych wizji naszej przyszłości. W swoich opowiadaniach dzieci stworzyły niezwykłe fantastyczne światy - w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów z teraźniejszości. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom, a książkę “Startujemy w przyszłość polecamy do wspólnego, rodzinnego lub klasowego czytania - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

Zobacz też: "Ciocia Mati i tajemniczy mnich" - kolejna książka dla dzieci Joanny Turakiewicz- Pietras

Odbyło się pięć edycji konkursu

We wszystkich pięciu edycjach konkursu wzięło udział 16 801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach. Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era).

Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos” i najnowsza “Startujemy w przyszłość”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska