Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Technikum Leśnego kandydatami na posłów

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Amadeusz Bednarczyk i Karolina Staszak  uczniowie klas II Technikum Leśnego im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie biorą udział W rekrutacji do XXIII sesji SDiM
Amadeusz Bednarczyk i Karolina Staszak uczniowie klas II Technikum Leśnego im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie biorą udział W rekrutacji do XXIII sesji SDiM TL Straościn
Uczniowie II klasy Technikum Leśnego w Starościnie przygotowują się do Sejmu dzieci i młodzieży w Warszawie.

28 kwietnia komisja wybierze 230 zespołów dwuosobowych z całej Polski do XXIII Sejmu Dzieci i Młodzieży. W rekrutacji biorą udział uczniowie klas II Technikum Leśnego im. Prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie Karolina Staszak oraz Amadeusz Bednarczyk.

- Są to uczniowie, którzy ne tej płaszczyźnie społecznej wykazują największe zainteresowanie i mają największą wiedzę - mówi ich opiekun Damian Utracki, historyk i regionalista. To pod jego okiem od dłuższego czasu uczniowie zgłębiają tematykę sesji, analizują materiały źródłowe oraz opracowują prezentację podsumowującą działania projektu będącą jednocześnie sprawozdaniem z realizowanych po kolei zaplanowanych szczegółowych etapów.

- Do tej pory uczniowie poza nakreśleniem harmonogramu prac i analizą źródeł, w tym zwłaszcza ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, przeprowadzili liczne rozmowy i spotkania, m.in. z przedstawicielami Rady Miejskiej ( odpowiedzialna za przyjęcie uchwały zmieniającej nazwy ulic - dop. red.), konsultacje społeczne z mieszkańcami Rzepina, przeanalizowali nazwy ulic objęte zmianami oraz propozycje nowych nazw. Dodatkowo wybrali lokalnego bohatera, którego życiorys właśnie zgłębiają, a następnie zaprezentują go podczas prezentacji dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości zaplanowanej na piątek 07 kwietnia w auli szkolnej - mówi Damian Utracki.

Tematem tegorocznej sesji młodzieży będzie „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. - Celem projektu jest nagłośnienie wśród społeczności lokalnej konieczności zmiany nazw ulic nadanych w czasach funkcjonowania komunizmu oraz poszerzenie wiedzy na temat lokalnych bohaterów. My już wybraliśmy bohatera. To postać Henryka Chrola, obrońcy Westerplatte - mówi Karolina Staszak. Dlaczego on? - Propozycją urzędu miasta była zmiana ul. Bohaterów Radzieckich na ul. Westerplatte. Przeprowadziliśmy małe śledztwo i okazało się, że na ul. Boh. Radzieckich mieszkał Henryk Chrul, a skoro był obrońcą Westerplatte, to pomyśleliśmy, ze właśnie jego nazwiskiem można by było nazwać ulicę - dodje uczennica.

Uczniowie mają też inne propozycje. - Jesteśmy leśnikami. Nadleśnictwo znajduje się na ul. Świerczewskiego, która też po ustawie dekomunizacji musi zostać zmieniona. Ul. Świerczewskiego prowadzi do tzw. Oś. Leśnego, są tu np. ul. Bukowa, ul.Sosnowa, Świerkowa itd. Według nas ul. Świerczewskiego mogłaby w tym wypadku nosić nazwę Puszczy Rzepińskiej - mówi Amadeusz Bednarczyk.

Relacje ze zrealizowanych projektów są oceniane i stanowią podstawę do rekrutacji posłów.

Sejm Dzieci i Młodzieży (SDiM) to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Czytaj też: Uczniowie z Dobiegniewa i Starego Kurowa na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska