Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Żagania mają ciekawy sposób na naukę przyrody, geografii, czy informatyki

Tomasz Hucał
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych dzięki lornetkom mogła dokładnie obejrzeć Park Narodowy Ujścia Warty.
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych dzięki lornetkom mogła dokładnie obejrzeć Park Narodowy Ujścia Warty. fot. Archiwum
W ramach projektu "Otwieramy horyzonty na przyszłość" młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych uczy się przeróżnych przedmiotów w ciekawy sposób. Nie siedząc w ławkach, ale odwiedzając wiele interesujących miejsc.

Byli już na Uniwersytecie Wrocławskim, by zgłębić tajniki matematyki, odwiedzili redakcję "Gazety Lubuskiej", by zobaczyć na czym polega praca dziennikarza. Przyrody natomiast uczą się chociażby w Parku Narodowym Ujścia Warty.

Młodzi ludzie z ZSTiL mają także interesujące zajęcia z informatyki, języków obcych, przedsiębiorczości, czy ze sztuki. - W projekcie bierze udział 200 uczniów i jedenastu nauczycieli - informuje koordynator Robert Zarzycki.

Widzieli Chruścika

Jaki jest cel tego projektu? - Jest on po to, aby uczniowie z miast i wsi uczestniczyli w zajęciach rozwijających ich kompetencje, aby poszerzyli swoją wiedzę z interesujących ich przedmiotów. Dzięki temu oferta naszej szkoły jest o wiele bogatsza i bardziej urozmaicona - mówi dyrektor placówki Zbigniew Stebelski. - Pomagamy młodym ludziom, którzy często mają pod górkę, zdobywać wiedze i to nie siedząc ciągle w szkolnej ławce, ale w przystępny, interesujący sposób.

Ale nic nie odbywa się kosztem zajęć w szkole. - To wszystko są zajęcia pozalekcyjne - zapewnia dyrektor. - Na koniec cyklu młodzież wyjeżdża na jakaś wycieczkę, gdzie w praktyce weryfikuje nabytą wiedzę. Potem wszystkim dzielą się z koleżankami i kolegami w Żaganiu.

Jedna z grup w projekcie pracuje pod hasłem "Działaj na rzecz środowiska - ekosystem od podszewki". Pracują z nimi Jadwiga Rędziak i Renata Mudrak. - Mamy tu samych maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminów z przyrody i geografii - wyjaśniają nauczycielki.

Ostatnią całą grupa byli w Parku Narodowym Ujścia Warty. - Widzieliśmy Chruścika. Wyglądał jak patyk, ale to jest zwierzak - opowiadają uczniowie żagańskiej szkoły. - Dzięki lornetkom mogliśmy także obserwować inne zwierzaki, bobry, czy orła. Był też szop pracz, ale jego nie widzieliśmy, tylko jego ślady.

Nauka zawodu

Projekt kończy się z końcem tego roku szkolnego. Ale w ZSTiL już zapewniają nas, że żadnej pustki nie przewidują. - Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu - Lubuskiej Szkoły Zawodów. Jeżeli urząd marszałkowski przyzna na to pieniądze, to na dwa lata otrzymamy około 200 tysięcy złotych - zapowiada Z. Stebelski.

W tym projekcie bierze udział kilka szkól zawodowych z województwa lubuskiego. W planach jest przede wszystkim współpraca z zakładami pracy. - Uczniowie zobaczą, jak pracuje się w LG, czy w Toshibie pod Wrocławiem, odwiedzą także Targi Poznańskie i wiele innych miejsc. W sumie dla 236 uczniów projekt przewiduje 1.400 godzin zajęć - wylicza dyrektor ZSTiL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska