Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Słońska chcą uratować „swój” zamek od zapomnienia

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Projekt daje dzieciom możliwości poszerzenia wiedzy historycznej, a także kontaktu z osobami z Niemiec oraz okazję do wyjazdów za granicę.
Projekt daje dzieciom możliwości poszerzenia wiedzy historycznej, a także kontaktu z osobami z Niemiec oraz okazję do wyjazdów za granicę. FB SP Słońsk
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Słońsku chcą ocalić od zapomnienia zamek joannitów. W tej sprawie z apelem zwrócili się do wszystkich mieszkańców

„Turystyczna waloryzacja historii Zakonu Joannitów na polsko-niemieckim pograniczu” - to projekt międzynarodowy, który realizują uczniowie klas 7-8 we współpracy z uczniami z gimnazjum joannitów w Niemczech. Bierze w nim udział także Muzeum Martyrologii w Słońsku. W każdy poniedziałek na kółku projektowym uczniowie opracowują zagadnienia związane z przed i powojenną historią zamku oraz zakonu joannitów. Pałac przetrwał wojnę, ale spłonął w 1975 r. Dziś widzimy ruiny, które kłują w oczy. Zmieni się to niebawem, bo miasto dostało 500 tys. euro na zabezpieczenie ruin i częściową odbudowę zamku, ale uczniowie chcą przypomnieć, jak pałac wyglądał przed wiekami.

Projekt daje dzieciom możliwości poszerzenia wiedzy historycznej, a także kontaktu z osobami z Niemiec oraz okazję do wyjazdów za granicę.

- Możliwość wyjazdu dla wielu uczniów jest niebywałą gratką. Dzieci z mniejszych miejscowości rzadko gdzieś wyjeżdżają - mówi wicedyrektor Magdalena Kozdrowska.

Największą atrakcją będzie pięciodniowy wyjazd do Domu Maurycego w Hadze. Dzieci zwiedzą tam identyczny zamek joannitów, jaki jest w Słońsku. Ten holenderski do dziś jest w stanie nienaruszonym.

Czytaj też:

https://slubice.naszemiasto.pl/osno-lubuskie-potrzebna-pomoc-dla-adrianka-ktory-walczy-o/ar/c1-7396650

W ramach projektu dzieci stworzą też wystawę poświęconą historii Słońska oraz wcześniej wspomnianą aplikację, która pozwoli na ”powrót do przeszłości”.

- Dzięki aplikacji będzie można zobaczyć, jak wyglądał zamek kiedyś, jego wnętrze, obejście. Przeniesiemy się do czasów jego świetności - mówi wicedyrektor Kozdrowska.

Dzieci zwiedzą cały szlak joannitów. To m.in. Poczdam, Chwarszczany, Sulęcin czy choćby mały Dąbroszyn, gdzie stacjonowali templariusze.

Aby jednak wszystko się udało, uczniowie zwrócili się o pomoc do mieszkańców. Proszą o zdjęcia pałacu sprzed pożaru, na zewnątrz, w środku lub wiadomości na temat jego powojennej historii. Jeśli ktoś z mieszkańców jest w posiadaniu takich pamiątek proszony jest o kontakt z Muzeum Martyrologii.

- Bardzo liczymy na pomoc mieszkańców, dzięki nim wystawa może stać się naprawdę ciekawa - mówi Ryszard Gruntkowski z klasy 7. - Sam projekt wiele nas uczy. I historii joannitów, i historii własnej miejscowości, a także współpracy nie tylko z uczniami z Niemiec, ale także między sobą.

Obejrzyj wideo:
Wrak Race w Słońsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska