Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udało się! Jest zgoda, będzie Ośrodek Terapii Tlenowej! Ale konflikt był spory...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Komora hiperbaryczna jest specjalnego rodzaju szczelnie zamkniętym pomieszczeniem skonstruowanym na potrzeby terapii hiperbarycznej. Jest to metoda wykorzystująca lecznicze właściwości stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym.
Komora hiperbaryczna jest specjalnego rodzaju szczelnie zamkniętym pomieszczeniem skonstruowanym na potrzeby terapii hiperbarycznej. Jest to metoda wykorzystująca lecznicze właściwości stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Anna Kaczmarz, Malwina Gadawa, Andrzej Zgiet Tomasz Bolt, Andrzej Wiśniewski
Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego miał powstać Ośrodek Terapii Tlenowej. Znalazł się inwestor, ale miasto nie chciało wydać pozwolenia na budowę, żądając, by zanim komora hiperbaryczna powstanie, inwestor wybudował rondo. No i wybuchła wojna na linii marszałek - prezydent miasta. Padło wiele ostrych słów. Udało się jednak konflikt zażegnać. Jest porozumienie w tej sprawie. Inwestycja będzie mogła być zrealizowana. W jaki sposób? Do czego zobowiązało się miasto?

O konflikcie w sprawie budowy komory hiperbarycznej w szpitalu piszemy już od blisko pół roku (od 7 grudnia 2019). Chodzi o to, że znalazł się inwestor, który na terenie zielonogórskiej lecznicy chce wybudować Ośrodek Terapii Tlenowej.
Leczenie tlenem o podwyższonym ciśnieniu w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu ludzi. Choćby tych zatrutych czadem, poparzonych, walczących z trudno gojącymi się ranami czy nowotworami. Coraz więcej szpitali i ośrodków stara się, by taką komorę mieć u siebie. Podobnie jest ze Szpitalem Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Ale pojawiły się tu problemy
Miasto jednak nie chciało wydać pozwolenia na budowę, twierdząc, że nowa inwestycja spowoduje większy ruch samochodów w tym rejonie miasta i najpierw potrzebna jest budowa w tym miejscu ronda.

No i rozpoczęła się kłótnia na linii marszałek – miasto. Zorganizowano w tej sprawie konferencje prasowe, tłumaczono, apelowano…

ZOBACZ TEŻ

III Mistrzostwa W Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny - Zielona Góra - hotel Grape Town - 29-30 listopada 2019

ZIELONA GÓRA: Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym stud...

Szpital Uniwersyteckim podpisał umowę w 2018 roku

Umowę z firmą zewnętrzną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze podpisał w listopadzie 2018 r. W jej ramach szpital wydzierżawił grunt położony pomiędzy budynkiem „U” a budynkiem „L” (za zgodą właściciela, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego). Firma została wyłoniona w ramach konkursu ofert. W umowie wydzierżawiający planował wybudować ze środków własnych budynek parterowy - Ośrodek Terapii Hiperbarycznej wraz z konieczną infrastrukturą. Jednocześnie, w okresie realizacji inwestycji, dzierżawca miał wybudować również ze środków własnych, na potrzeby szpitala tzw. łącznik komunikacyjny, który połączy budynek „U” z budynkiem „L”.

Inwestycja to także stworzenie ciągu onkologicznego

Co oznacza takie rozwiązanie dla pacjentów? Jak mówi Sylwia Malcher – Nowak ze Szpitala Uniwersyteckiego - stworzenie „ciągu onkologicznego” poprzez połączenie Klinicznego Oddziału Onkologii, Zakładu Radioterapii, Oddziału Dziennej Chemioterapii z diagnostyką dla pacjentów onkologicznych, która mieści się w budynku „U” (dziś najciężej chorzy są przewożeni transportem sanitarnym z budynku do budynku); możliwość wykorzystywania komory hiperbarycznej na potrzeby pacjentów.
Co się więc stało, że inwestycja nie jest realizowana?

Planowana budowa Ośrodka Terapii Tlenowej możliwa po przebudowie skrzyżowania

W czerwcu 2019 r. na wniosek o pozwolenie na budowę, inwestor otrzymał odpowiedź z urzędu miasta, iż planowana inwestycja będzie możliwa, jednak dopiero po przebudowie skrzyżowania ul. Podgórnej, Waryńskiego i Lwowskiej na skrzyżowanie typu rondo z sygnalizacją świetlną.

W piśmie tym czytamy nim m.in. „Po rozpatrzeniu wniosku w sprawie uzgodnienia (...) włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego zmianą zagospodarowania terenu (działka położona przy ul. Zyty, Wazów, Waryńskiego, Podgórna), polegającej na planowanej rozbudowie budynku szpitala i budowie ośrodka terapii hiperbarycznej, departament zarządzania drogami stwierdza, że wyżej wymieniona inwestycja będzie generowała dodatkowy ruch na ul. Podgórnej, wynikający z dostępu z niej do planowanego obiektu. Konieczna zatem staje się przebudowa skrzyżowania ul. Podgórnej, Waryńskiego, Lwowskiej. Mając na uwadze aktualne natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu i potrzebę zachowania odpowiedniego poziomu swobody ruchu, realizacja wnioskowanej inwestycji wymaga przebudowy omawianego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo z sygnalizacją świetlną. Po sporządzeniu koncepcji przebudowy skrzyżowania (zgodnie z zaleceniami) należy ponownie wystąpić o przedmiotowe uzgodnienie włączenia ruchu drogowego do układu komunikacyjnego miasta (...).”.

POLECAMY TEŻ

Warsztaty w Szpitalu Uniwersyteckim i Klinice Wiśniowa w Zielonej Górze dla lekarzy z różnych krajów, którzy uczą się u nas nowoczesnych metod leczenia kamicy u dzieci - 7-9 października 2019.

ZIELONA GÓRA: Lekarze z innych krajów uczą się od nas leczen...

Medialna burza w sprawie budowy komory hiperbarycznej

Inwestor złożył skargę na prezydenta Zielonej Góry do wojewody lubuskiego. Ten nie znalazł powodów, by miasto odmówiło pozwolenia na budowę.
Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej na specjalnie zorganizowanej konferencji apelowali o rozwiązanie konfliktu.
- To jest absurd. Zdecydowana większość osób, korzystających z komory, to będą pacjenci szpitala. Ale nawet gdyby 100 proc. z nich było spoza lecznicy, to kontrakt i tak opiewa na 28 osób dziennie. Czy taka liczba pojazdów zakorkuje miasto? Zwłaszcza że wjazd będzie od ul. Zyty a nie od Podgórnej – mówił poseł Waldemar Sługocki.
Według Marcina Pabierowskiego – to zadaniem miasta jest rozwiązywać problemy komunikacyjne. Inaczej uważa prezydent... Przypominając, że inni inwestorzy budowali już ronda (np, gdy powstawał Kaufland).
- Zielona Góra ma możliwości wykorzystania do takich inwestycji unijnych pieniędzy . Podwoiliśmy fundusze z ZIT-u, to 250 mln zł. Miasto staruje w różnych konkursach. Ma już zakontraktowane 64 mln zł – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Wszystko jest kwestią priorytetów.
Sebastian Ciemnoczołowski zauważył, że miasto słabo wspiera szpital, w którym leczą się zielonogórzanie. Dlatego, jak zaznaczył Sławomir Kotylak – radni KO złożyli wniosek o przekazanie z budżetu miasta 800 tys. zł szpitalowi. Pieniądze i tak miały być przelane na konto marszałka w celu promocji miasta przez loty międzynarodowe. A że ich nie było, kwota ta nie zostanie wykorzystana…
W ciągu ostatnich pięciu lat miasto Zielona Góra wsparło szpital kwotą około 2,5 mln zł. W tym samym czasie, z tytułu opłat śmieciowych oraz podatku od nieruchomości szpital odprowadził do kasy miasta 3,5 ml zł.

Odbijanie piłeczki niczemu dobremu nie służy

Prezydent Kubicki podkreślał, że problem chce rozwiązać. Dowód? Złożenie wniosku do marszałka o unijne fundusze na budowę ronda.
- Wkład własny będzie z naszego budżetu. Czekamy tylko na podpis pani marszałek i już rozpoczynamy budowę – mówi J. Kubicki. – Teraz decyzja należy do pani marszałek. Zależy nam bowiem, by inwestycja na terenie szpitala powstała.
Prezydent dodaje też, że wspiera inwestycje, które prowadzi marszałek. Dotyczy to teatru, filharmonii, biblioteki wojewódzkiej, a także szpitala.
Rozpoczęło się odbijanie przysłowiowej piłeczki. Medialna burza trwała. I dotyczyła nie budowy komory hiperbarycznej, ale i kondycji szpitala, zatrudnionych tam osób itd.
Prezydent w emocjach na sesji rady miasta zaatakował marszałka, prezesa szpitala. Sugerował, że lecznica ma duże kłopoty finansowe, skoro na wszystko prosi o wsparcie miasta.
Prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński tłumaczył, przedstawiając dane z kilku lat, że dziś lecznica jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i prowadzi na niespotykaną dotąd skalę inwestycje. W podobnym tonie wypowiadała się marszałek Elżbieta Anna Polak.
Mieszkańcy na forach internetowych komentowali: - Nie jest dobrze, gdy władze wojewódzkie nie mogą się dogadać z miejskimi. Przez to tracimy my – Lubuszanie. Owszem, można się różnić, spierać, ale najważniejsze jest dojść do jakiegoś konsensusu.

Jest porozumienie. Powstanie Ośrodek Terapii Tlenowej

Okazało się, że mimo tej afery, miasto dogadało się z zarządem województwa. I komora hiperbaryczna powstanie w Zielonej Górze.
Jak tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, w wyniku podpisanego porozumienia przebudowane zostaną wewnętrzne drogi na terenie szpitala, wyjazd od ulicy Waryńskiego, powstanie też wielopoziomowy parking na 300 miejsc. Miasto wyłoży pieniądze na tzw. wkład własny (około 2,5 mln zł), by móc pozyskać unijne fundusze od marszałka.
- Porozumienie jest bardzo atrakcyjne dla samorządu województwa, bo miasto bierze na siebie przygotowanie dokumentacji oraz zapewnia wkład własny do projektu. Chcemy, żeby ten projekt realizowany był w ramach rewitalizacji, która zakłada włączenie obszarów zdegradowanych – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2021 roku. Najważniejsze, że porozumienie zostało zawarte, a inwestorowi zaś wydano pozwolenie na budowę Ośrodka Terapii Tlenowej.

Porozumienie zostało więc zawarte, a inwestorowi zaś wydano pozwolenie na budowę.

ZOBACZ TEŻ

Kolejka po maseczki ochronne przed jednym z marketów przy ul. Zacisze w Zielonej Górze

Tak rozdawano maseczki w Zielonej Górze. Tym razem szturmu n...

Zdjęcia z czwartkowych operacji laparoskopowych usunięcia macicy w sulechowskim szpitalu - 14 listopada 2019

SULECHÓW: Nowoczesna metoda operacji usuwania macicy. Inni u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska