Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UE i KE będą walczyć z nielegalnymi retransmisjami sportowymi

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Mateusz Ptaszyński
Fot. Thijs ter Haar
KE przyjęła zalecenie w sprawie sposobów zwalczania piractwa w internecie na skalę komercyjną w odniesieniu do wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo, takich jak koncerty i występy teatralne.

Komisja Europejska pokazuje, że organizacja takich wydarzeń oraz ich transmisja na żywo wymagają znacznych inwestycji, a jednocześnie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

"Nieuprawnione retransmisje strumieniowe mogą spowodować znaczne uszczuplenie dochodów wykonawców, organizatorów wydarzeń i ich nadawców, a zatem zmniejszają rentowność usług oferowanych przez te podmioty" - podała.

KE chce szybkiego rozpatrywania zgłoszeń dotyczących imprez na żywo, w oparciu o akt o usługach cyfrowych. Podkreśla znaczenie pilnych działań ze strony dostawców usług hostingowych w celu zminimalizowania szkód, powodowanych nielegalną transmisją strumieniową.

W zaleceniu zachęca się do stosowania nakazów blokujących, dostosowanych do wydarzeń na żywo, a w przypadku imprez sportowych na żywo zachęca się państwa UE do przyznania organizatorom legitymacji procesowej do występowania o nakaz, jeżeli obecnie nie jest to możliwe.

Organizatorom i nadawcom wydarzeń sportowych i innych imprez na żywo zaleca się zwiększanie dostępności, przystępności cenowej i atrakcyjności ich ofert handlowych dla użytkowników końcowych w całej Unii. KE wzywa też państwa członkowskie do podnoszenia świadomości użytkowników na temat legalnych ofert korzystania z tego rodzaju treści oraz na temat kwestii piractwa wśród organów egzekwowania prawa.

KE zaleca też zacieśnienie współpracy między właściwymi organami krajowymi oraz między podmiotami praw, a pośrednikami w celu skuteczniejszego zwalczania zjawiska niedozwolonej retransmisji wydarzeń na żywo. Ważnym celem jest zapewnienie regularnej wymiany informacji między organami administracyjnymi na temat zastosowanych środków, związanych z nimi wyzwań i dobrych praktyk w zakresie zwalczania piractwa wydarzeń na żywo w internecie. Współpraca transgraniczna między państwami członkowskimi jest ważna ze względu na charakter piractwa, które ma miejsce ponad granicami.

(PAP)

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UE i KE będą walczyć z nielegalnymi retransmisjami sportowymi - Sportowy24

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska