Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UE zapewniła Swiatłanę Cichanouską, że Białorusinom dalej będą wydawane wizy

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
fot. Szymon Starnawski / Polska Press
- Po pojawieniu się informacji o możliwym zablokowaniu wydawania unijnych wiz obywatelom Białorusi w związku z udziałem w agresji na Ukrainę, liderka białoruskiej opozycji zorganizowała rozmowy z ministrami spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Zapewniono ją, że Bruksela nie wprowadzi takich sankcji - poinformowała telewizja Biełsat.

Informację tą przekazał dzisiaj również Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej ds. zagranicznych.

- Przeprowadziliśmy rozmowy z ministrami spraw zagranicznych szeregu państw i z Biurem Komisarza Spraw Wewnętrznych. Wczoraj odbyła się też rozmowa telefoniczna z Komisją Europejską w sprawie dziennikarzy. W planach nie ma rezygnacji z wydawania wiz. Liczę na to, że w przypadku Czech to przykra pomyłka – napisał opozycjonista w Telegramie.

Nawiązał on do faktu, iż 3 marca Czechy ogłosiły, że wstrzymują przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków wizowych oraz wniosków o pobyt długoterminowy i stały od obywateli Białorusi. Wcześniej takie ograniczenia prowadzono wobec obywateli Rosji.

Doradca Cichanouskiej dodał przy tym, że zachodnie misje dyplomatyczne na Białorusi pracują obecnie w ograniczonej formie i ich możliwości także są mniejsze. Do tego znacznie wzrosła liczba chętnych do otrzymania wiz, bo Białorusini także uciekają przed wojną.

Z kolei sama Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą, by Białorusinów wyjeżdżających z Ukrainy także traktować jak uchodźców wojennych. Duża część z nich znalazła się tam, bo wcześniej musiała uciekać przed prześladowaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UE zapewniła Swiatłanę Cichanouską, że Białorusinom dalej będą wydawane wizy - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska