Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UFO? Łódź podwodna? Zobacz, jakie cudeńka można zrobić ze starych turbin wiatrowych

oprac. decha
Kwietniki, ławki, zadaszenia, stoły piknikowe... Za trudno uwierzyć, że to wszystko powstało z recyklingu
Kwietniki, ławki, zadaszenia, stoły piknikowe... Za trudno uwierzyć, że to wszystko powstało z recyklingu Urząd Miasta Szprotawa
Co kryje się pod tym tajemniczym tytułem? Niedawno w Szprotawie i okolicy pojawiły się futurystyczne obiekty, które kojarzą się z wieżyczkami okrętów podwodnych, czy pojazdami kosmicznymi. W rzeczywistości to pierwsza w Polsce plenerowa wystawa urządzeń odpoczynkowych powstałych z recyklingu turbin wiatrowych. Turbiny wiatrowe mogą pracować około 20 lat, później potrzebny jest ich recykling.

Oryginalne prace z dzedziny sztuki użytkowej stanęły tam, gdzie do tej pory brakowało infrastruktury wypoczynkowej, tj. na parkingach turystycznych, niezagospodarowanych skwerach, w ciągach tras spacerowych, czy strefach aktywności mieszkańców. Pomagają zrelaksować się i odpocząć, chronią przed wiatrem, deszczem i słońcem.

Odpoczynek w stylu eko

Autorem wystawy jest rodzima firma z branży recyklingu Anmet z Wiechlic, której główną działalnością jest produkcja urządzeń ze zużytych łopat turbin wiatrowych. Jak podkreśla właściciel firmy, ponowne wykorzystanie śmigieł zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, dając im jednocześnie drugie życie. W Danii i Holandii tego typu materiały z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji przystanków autobusowych, ławek, stolików i urządzeń na placach zabaw. Śmigła kompozytowe to niezwykle wytrzymały, obojętny na zjawiska atmosferyczne i bezpieczny dla środowiska materiał, niewchodzący w reakcję z otoczeniem.

Poznaj podziemia szprotawskiego ratusza

Ekologia i design

Firma Anmet prowadzi prace badawcze i testuje prototypy modeli, współpracując z wyższymi uczelniami technicznymi w Polsce (m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Wraz z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentowali urządzenia na prestiżowych targach designu "4 Design Days" w Katowicach, spotykając się z pozytywnym odbiorem.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska