Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ukraina żąda natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych. Co na to polski rząd?

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Ukraina żąda natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych. Przedstawiciele uważają, że wprowadzone ograniczenia są niezgodne z porozumieniem, jakie kraj zawarł z Unią Europejską. Co na to polski rząd? Odpowiedzi udzielił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Łukasz Jasina.

Ukraina żąda przywrócenia eksportu ich produktów rolnych

Ukraiński MSZ przekazał ambasadzie RP i przedstawicielstwu UE na Ukrainie noty o "kategorycznej niedopuszczalności sytuacji związanej z ograniczeniami handlowymi dotyczącymi importu produktów rolnych Ukrainy". Rzecznik tego resortu Ołeh Nikołenko podkreślił, że "istnieją wszelkie prawne podstawy do natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii".

"Takie ograniczenia, bez względu na to, jakimi przyczynami byłyby uzasadniane, nie są zgodne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą i UE, i z zasadami i normami jednolitego rynku UE" – stwierdził.

Podobne stanowisko przedstawił prezydent ogarniętej wojną Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowej rozmowie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Polska działa w porozumieniu z UE

Łukasz Jasina zaznaczył, że nota ukraińskiego MSZ nie jest jeszcze znana polskiemu resortowi. "Nasza ambasada jeszcze nie przekazywała nam żadnych informacji. Jak przekaże notę, to ocenimy. Znamy też wczorajsze oświadczenie prezydenta Zełenskiego w tej sprawie" - powiedział.

"Dla nas obowiązujące jest porozumienie, które pan premier (Mateusz Morawiecki - PAP) i inni przywódcy osiągnęli z Unią Europejską, dążące do tego, żeby dbać o dobro naszych rolników i wszelkie kwestie załatwiać tak, aby wszystkie strony były zadowolone" - podkreślił rzecznik MSZ.

Według Jasiny "ta sprawa będzie na pewno rozwiązywana w dalszym ciągu pomiędzy stroną polską a ukraińską".

"Polacy i Ukraińcy mówią sobie zawsze prawdę. Wszystkie trudne i kontrowersyjne kwestie są rozwiązywane wspólnie i w porozumieniu" - powiedział.

Porozumienie Komisji Europejskiej ws. ukraińskich produktów rolno-spożywczych

W piątek KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych.

Wiceszef KE odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis przekazał, że kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to:

  • cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry;
  • wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika;
  • pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich;
  • zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego;
  • prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych.

KE chce, aby środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy zostały wprowadzone od 2 maja.

"To sprawa czysto techniczna. Gdy nowy unijny zakaz wejdzie, stary krajowy zostanie uchylony" - powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

Od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.), lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraina żąda natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych. Co na to polski rząd? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska