Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO 1: Pies dobrze pomaga rozwijać zmysły

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Iwona Marcinkowska przedstawia dziewięcioletniemu Igorowi nowego przyjaciela - wyżła włoskiego, który się wabi Ingrid
Iwona Marcinkowska przedstawia dziewięcioletniemu Igorowi nowego przyjaciela - wyżła włoskiego, który się wabi Ingrid fot. Marek Marcinkowski
Iwona Marcinkiewicz doskonale wie, jaką rolę w terapii mogą odegrać psy.

Dzięki ukończonym kursom z kynoterapii po raz pierwszy w naszym mieście może pomagać dziś wielu dzieciom.

Dzisiejszy album jest nietypowy, bo zaprosili nas ludzie, którzy zajmują się różnymi rzeczami, ale połączyła ich chęć zorganizowania dzieciom terapii z psami. Wiele osób słyszało, że odpowiednio wyszkolone psy motywują nie tylko maluchy do ćwiczeń.

Sale udostępnia za darmo

- Napisaliśmy projekt do ministerstwa pracy i polityki społecznej, dotyczący różnych form terapii, m.in. kynoterapii. Udało się nam zdobyć pieniądze - mówi Sebastian Cycyła ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym ,,Dalej Razem" - Nie mieliśmy, gdzie przeprowadzać różnych zajęć. I tu z pomocą przyszło nam Tup Tup Rodzinne Centrum Edukacji i Zabawy. Za darmo udostępniło nam salę.

Beata Agal, właścicielka Tup Tupa, podkreśla, że jest otwarta na różne nowości. A dzięki stowarzyszeniu będzie okazja, by w centrum odbywały się zajęcia z psami. Nie tylko dla członków stowarzyszenia, ale także dla wszystkich chętnych (nie ma ograniczeń wiekowych). Choć już na innych zasadach.

Biblioteka dostanie dziś książki

Zajęcia z kynoterapii poprowadzi Iwona Marcinkowska, która na co dzień pracuje z dziećmi w Przytoku i tam także wykorzystuje zabawy z psami. Lista dysfunkcji, które można leczyć za pomocą kynoterapii jest długa: zaburzenia psychiczne, fizyczne, intelektualne, społeczne. Takie zajęcia wyciszają emocje, dzieci zaczynają pozytywnie postrzegać kontakt ze zwierzęciem.

Terapia odbywać się będzie raz na tydzień, po godzinie. Z czwórką dzieci pracować będzie dwóch terapeutów i oczywiście pies albo psy.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się w ubiegłym tygodniu. W tym rozpoczną się już regularne zajęcia.

- Będziemy się starać o kolejne fundusze i kontynuację kynoterapii - podkreśla S. Cycuła. - Z jednej strony pomagamy osobom autystycznym, z drugiej staramy się przekazać, jak najwięcej informacji ludziom, by autyzm nie był tematem tabu.
Temu ma pomóc także dzisiejsza akcja przekazania Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej 500 książek o autyzmie.

- Z naszych doświadczeń wynika, że dostęp do fachowej literatury jest bardzo utrudniony, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Dlatego dziś o 13.30 przekażemy książki zakupione za 10 tys. zł bibliotece, która rozdysponuje je także po swych filiach - podkreśla Justyna Naumowicz ze stowarzyszenia ,,Dalej Razem".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska