MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga na budowę domu lub kupno mieszkania dla młodych osób? Nowy pomysł Ministerstwa Rozwoju

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Nowa ulga na kupno mieszkania lub budowę domu miałaby przysługiwać osobom do 35. roku życja
Nowa ulga na kupno mieszkania lub budowę domu miałaby przysługiwać osobom do 35. roku życja 123rf
Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę dla osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce.

Resort Rozwoju przygotował projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym (PIT) dla osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce.

Im więcej dzieci, tym wyższa ulga

Projekt ustawy zakłada, że ulga przysługiwałaby osobom w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw liczyłby się wiek młodszego małżonka.

Wysokość ulgi miałaby zależeć m.in. od liczby członków rodziny. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Ile będzie można odliczyć?

W projekcie ustawy Ministerstwo Rozwoju podaje przykładowe kwoty, jakie osoby kupujące mieszkanie lub budujące dom mogłyby odliczyć. Nowa ulga została wyliczona wg danych na koniec IV kwartału 2019 r. W 2020 r. hipotetycznie od dochodu można byłoby odliczyć następujące kwoty:

  • podatnik singiel – 4 597 zł,
  • podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł,
  • podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł,
  • podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł.
  • małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
  • małżeństwo z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł,
  • małżeństwo z 2 dzieci – 11 492,50 zł,
  • małżeństwo z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Z ulgi można będzie skorzystać po zakupie mieszkania lub po zakończeniu budowy domu jednorodzinnego.

Ulga ma przeciwdziała negatywnym skutkom epidemii

Autorzy projektu ustawy podkreślają, że nowa ulga w podatku dochodowym ma poprawić dostępność mieszkań dla osób i rodzin niskich i przeciętnych dochodach. Ma też złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowych ograniczeń wprowadzonych w związku z walką z epidemią COVID-19. Ma wesprzeć pierwotny rynek mieszkaniowy i budownictwo indywidualne.

- Ulga łączy w sobie cele społeczne z celami gospodarczymi. Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych – czytamy w projekcie. - Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców. W odróżnieniu od transakcji dokonywanych na rynku wtórnym rynek pierwotny oraz budownictwo jednorodzinne przyczynia się do tworzenia PKB, wzrostu produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia w sektorze budowlanym – podkreślają autorzy projetu ustawy.

Czytaj także: Nawet 1500 zł miesięcznie dla wynajmujących mieszkanie. Dopłaty dla osób, które są w złej sytuacji finansowej z powodu epidemii koronawirusa

Zobacz wideo: Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości?

wideo: Dzień Dobry TVN

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska