Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Jedności w Zielonej Górze zamieni się w nowoczesny deptak? Pojawił się pomysł, by piesi i rowerzyści byli tutaj najważniejsi

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Ulica Jedności w Zielonej Górze dawniej była jednym z najważniejszych traktów na mapie miasta.
Ulica Jedności w Zielonej Górze dawniej była jednym z najważniejszych traktów na mapie miasta. Jacek Katos
Ulica Jedności w Zielonej Górze dawniej była jednym z najważniejszych traktów na mapie miasta. Dziś nieco zapomniana, ma jednak szansę na zmiany. - W planach miasta jest zagospodarowanie ulicy Jedności w formie jednolitej przestrzeni współdzielonej przez pieszych, rowerzystów i samochody – bez podziału na chodnik i jezdnię - informuje nas magistrat.

Ulica Jedności w Zielonej Górze miałaby się zmienić?

Pomysł na jej rewitalizację zgłosili do budżetu obywatelskiego mieszkańcy. Widzieliby tu (a konkretniej od numeru 25 do 100) zmiany polegające na wymianie chodników na polbruk, nowe lampy, więcej drzew i gazonów z kwiatami.

Wideo: Ulica Jedności w Zielonej Górze współcześnie:

Miasto w odpowiedzi na ten pomysł wyjaśniło, że w planach jest zagospodarowanie tej ulicy w formie jednolitej przestrzeni współdzielonej przez pieszych, rowerzystów i samochody.

Bardzo nas to zaciekawiło. Już od dłuższego czasu piszemy, że Jedności to przepiękna, ale nieco zaniedbana ulica i po rewitalizacji mogłaby się stać prawdziwą perełką.

Postanowiliśmy więc spytać magistrat, jakie zmiany mogłyby nastąpić w tej części miasta, dawniej nazywaną "ciemną stroną Zielonej Góry".

Ulica Jedności w Zielonej Górze. Dziś zapomniana, po latach doczeka się zmian?

Jak mogłaby się zmienić ulica Jedności? Dziś to brukowana trasa, przy której stoi sporo przepięknych, ale zaniedbanych kamienic. Dawniej znajdowały się tu hotele, niewielkie zakłady rzemieślników. A pod niektórymi budynkami wciąż można znaleźć stare, winiarskie piwnice.

- W planach miasta jest zagospodarowanie ulicy Jedności w formie jednolitej przestrzeni współdzielonej przez pieszych, rowerzystów i samochody – bez podziału na chodnik i jezdnię, tzw. woonerf- wyjaśnia nam Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie. - Przestrzeni o uspokojonym ruchu samochodowym, charakteryzującą się priorytetowym traktowaniem pieszych i rowerzystów (nowoczesny „deptak”).

Ulica Jedności w Zielonej Górze zamieni się w nowoczesny deptak? Pojawił się pomysł, by piesi i rowerzyści byli tutaj najważniejsi
Jedna z piękniejszych kamienic przy ulicy Jedności w Zielonej Górze. Mariusz Kapała

Tyle z pomysłów. Czy i kiedy moglibyśmy się spodziewać zmian w tej części Zielonej Góry?

- Zadanie zostało uwzględnione w projekcie Strategii Rozwoju Komunikacji Miasta Zielona Góra - tłumaczy nam Monika Zapotoczna. - O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Co sądzicie o takim pomyśle? Czy to szansa dla tej ulicy, która mogłaby stać się kolejną atrakcją turystyczną Zielonej Góry?

Trwa głosowanie...

Czy ulica Jedności w Zielonej Górze potrzebuje zmian?

Zielona Góra zmienia się z roku na rok, remontowane są kolejny fragmenty miasta, odnawiane place, modernizowane parki. Ale często słyszymy od Was: pokażcie też te nieco zapomniane ulice. Dlatego wybraliśmy się z aparatem po mieście, zajrzeliśmy w różne zakamarki Zielonej Góry. Jest jeszcze trochę miejsc do odnowienia. Remonty? Owszem, wciąż coś w Zielonej Górze się zmienia. A my chętnie o tym piszemy. Miasto co roku dokłada spore sumy do odnowy zabytkowych kamienic. Wymieniane są dachy, okna, remontowane elewacje. Znikają bazgroły, pojawiają się piękne kolory. Szary tynk zastępowany jest przez nową farbę. *Zobacz, jaka perełka pojawiła się na ulicy Dworcowej. Prawdziwe cudo!*Jedna już wypiękniała, na drugiej pojawiły się rusztowania. Kolejne kamienice w Zielonej Górze doczekały się remontu. Jak się zmieniały?[/lista]- Zapraszamy na ulicę Wandy, na Jedności - apelują do nas jednak mieszkańcy. - Zobaczycie, jak tutaj wyglądają niektóre budynki. Spacer po mieście. Wciąż sporo jest do odnowyMimo przeprowadzanych zmian i regularnych remontów wciąż są takie budynki w mieście, dla których czas się zatrzymał. Na nich często wisi informacja, że obiekt grozi zawaleniem. Nie trzeba długo szukać: ulica Wandy, dawna tłocznia win przy ul. Wrocławskiej. Mijają lata, a tu nie za wiele się zmienia. Załatano dziurę w dachu, by woda nie leciała do środka. I... co dalej? Zresztą zobaczcie na naszych zdjęciach. >>>

Tutaj w Zielonej Górze straszy. Na niektórych ulicach miasta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska