Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulicami Zielonej Góry przeszli święci znani z dwutysiącletniej tradycji chrześcijańskiej. Po marszu odbył się wielki bal

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Marsz i bal wszystkich świętych w Zielonej Górze
Marsz i bal wszystkich świętych w Zielonej Górze Agnieszka Linka
Ulicami zielonogórskiej starówki przeszedł marsz świętych. W ten sposób wierni Kościoła Katolickiego rozpoczęli radosne obchody dnia Wszystkich Świętych, kiedy to wspomina się ludzi, którzy osiągnęli cel ziemskiej wędrówki - Niebo. Po marszu odbył się wesoły bal z konkursami i nagrodami.

Święto życia

Marsz wszystkich świętych to wydarzenie, które staje się powoli rodzajem tradycji. W Zielonej Górze pochód z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i konkatedry św. Jadwigi Śląskiej zorganizowano po raz drugi. Nie były to jednak jedyne tego typu uroczystości w mieście. Podobną inicjatywę podjęły również inne zielonogórskie parafie i szkoła katolicka.

- Ideą marszu wszystkich świętych jest podkreślenie radości, którą niesie ze sobą dzień Wszystkich Świętych - wyjaśnia ks. Przemysław Janicki z kościoła konkatedralnego w Zielonej Górze (vel. kardynał S. Wyszyński). - Wspominamy ludzi prawdziwych, dobrych i wielkich w tym, co zrobili. Każdy z nich musiał wykazać się heroicznością lub inną dobrą cechą, które wyróżniły ich z grona pozostałych żyjących. Chcemy pokazać, że śmierć nie jest ostatnim akcentem i życie kwitnie, stąd 1 listopada cmentarze zamieniają się w kwitnące ogrody, mieniące się kolorami i błyszczące tysiącem lampek - dodaje.

O potrzebie podkreślenia sensu dnia Wszystkich Świętych mówił również ks. kan. Piotr Bortnik, proboszcz parafii konkatedralnej w Zielonej Górze. - W ten sposób dajemy dowód na to, że święci są w naszym życiu ważni i stanowią wzór w pielgrzymce do życia wiecznego. Oni udowadniają nam, że w życiu można więcej, niż zwyczajnie i nie tylko z myślą o sobie.
Proboszcz Bortnik zapytany o to, co trzeba zrobić, by być świętym odpowiedział, że przede wszystkim trzeba starać się być dobrym człowiekiem i tę dobroć utrzymać, w czym wiara w Boga jest bardzo pomocna.

Radosny pochód

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 17:30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Modlącym towarzyszyły relikwie ok. 20 świętych. Po Mszy uformowano procesję liturgiczną z relikwiami. W trakcie pochodu były radosne śpiewy, oddawanie czci świętym i fragmenty ich życiorysów. Dzieci rozdawały przechodniom słodkości. Jedną ze stacji był kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, w którym uczestnicy pochodu prosili o opiekę tę najświętszą spośród ludzi - matkę Jezusa, Maryję. Ostatecznie wędrowanie zakończyło się w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej, gdzie adoracją Najświętszego Sakramentu zakończono modlitewną część uroczystości. Potem nadszedł czas na radosną zabawę. Bal urozmaiciły zabawy i konkursy z nagrodami. W konkursie na najlepsze przebranie wygrała Rita z Cascii, święta od spraw trudnych i beznadziejnych. W kategorii dorosłej laur zwycięstwa zdobył św. Jan Paweł II.
Oprawę uroczystości zapewnili harcerze 9 Drużyny Harcerskiej „Dukt-Zawisza” im. Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni.

W opozycji do kultu śmierci

Marsze wszystkich świętych to przeciwwaga do różnego rodzaju świeckich tradycji, w tym przybyłego zza oceanu halloween.

- Smutne jest to, że są ludzie, którzy wolą kult śmierci, od kultu wszystkich świętych - stwierdza ks. kan. Piotr Bortnik. - Nie oszukujmy się, halloween jest czczeniem zmarłych i śmierci. My, wierzący nie chcemy pesymizmu i przyszłości widzianej w czarnych barwach. Chcemy żyć pięknie i kolorowo - podsumowuje.

Święci do wyboru, do koloru

W pochodzie uczestniczyli święci, którzy zapisali się na kartach historii - nie tylko Kościoła. Byli świeci papieże, osoby duchowne, świeckie i grono (arch)aniołów.
Błażej przebrał się za swojego patrona, św. Błażeja, który jest patronem m.in. kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe.

- Chciałem się przebrać za świętego, bo to wesołe święto. Chcę też pobawić się z innymi - mówi chłopiec.

Zobacz wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Koncert OSM "Co w zielonej duszy gra?"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska