Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulotkomania w szkołach. Akcja propagująca oddawanie szpiku kostnego i krwi

Redakcja
Rafał Jaszczyński organizuje akcje charytatywne, dotyczące zbiórki krwi i dawców szpiku kostnego
Rafał Jaszczyński organizuje akcje charytatywne, dotyczące zbiórki krwi i dawców szpiku kostnego Leszek Kalinowski
O kolejnej akcji, dotyczącej działalności propagującej oddawanie szpiku kostnego i krwi rozmawiamy z Rafałem Jaszczyńskim, prezesem stowarzyszenia jego imieniem.

Stowarzyszenie znów organizuje kolejną akację, dlaczego? Taka jest potrzeba. Dzięki poprzedniej akcji w szkołach ponadgimnazjalnych 200 maturzystów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Udało się nam też zebrać ponad 50 litrów krwi. Chcemy w tym roku również powtórzyć tę akcję, bo maturzyści są przecież inni. Ale wcześniej chcemy ruszyć do szkół podstawowych. I przeprowadzić akcję pod hasłem „Ulotkomania”. Chcemy, by ważne informacje dotarły do jak największej liczby osób. Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że zachorował na białaczkę. Może to spotkać każdego z nas...

Dlaczego ulotki mają trafić do podstawówek? Rozumiem, że do rodziców uczniów? Owszem, moglibyśmy je rozdawać na ulicy. Ale ich odbiór były wiadomo jaki. Jeśli zaś taką ulotkę wręczy nam na pierwszym zebraniu pani wychowawczyni, to z pewnością ją przeczytamy. Wydaliśmy 11 tysięcy takich ulotek. Liczymy więc, że informacje dotrą do co najmniej 22 tysięcy osób. Będziemy też prosić, by po przeczytaniu ulotki, przekazać ją komuś z rodziny.

Co znajdziemy na ulotkach?

Najważniejsze informacje o dawcy szpiku. Bo wciąż krążą wokół tego tematu różne mity. Tymczasem w województwie lubuskim tylko około 2,8 procent ludzi jest zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku. Na całym świecie jest ich ponad 27 milionów. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi 120 tysięcy do nawet kilku milionów. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorego na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.

Czy każdy z nas może zostać dawcą szpiku kostnego?

Trzeba być w wieku 18-55 lat, ważyć więcej niż 50 kg, bez większej nadwagi, mieć dobry stan zdrowia.

Jakie są metody pobierania komórek?
Są dwie metody. Z krwi obwodowej - stosowana jest w 80 procentach przypadków, zabieg trwa od 3 do 4 godzin. Oraz pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej - stosowana jest w 20 proc. przypadków.

Niektórzy straszą paraliżem...

Nie! To jest mit! Niestety, jest on często rozpowszechniany. Nieprawdą jest także to, że szpik pobierany jest z kręgosłupa.

Gdzie można się zarejestrować?

Można się zgłosić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Zyty 21 w Zielonej Górze.

Zobacz też: Doda o tym, jak pomogła Nergalowi: Bardzo dużo osób się zarejestrowało jako dawcy szpiku, to procentuje

Zobacz też: Winobranie 2017. Program Winobrania! Kto wystąpi w Zielonej Górze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska