Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa z operatorem telefonii komórkowej. Co radzi ekspert?

(kb)
Zmieniając operatora możesz zatrzymać dotychczasowy numer
Zmieniając operatora możesz zatrzymać dotychczasowy numer
Operatorzy zarzucają nas ofertami i promocjami. Zachwalają, że tylko u nich skorzystamy najbardziej - dostaniemy dużo i mało zapłacimy.

Czytaj też:**Internet w telefenie komórkowym. Porównujemy ceny
Na pytania odpowiada Sławomir Kuszaj**, ekspert z firmy Aster.

- Mam podpisaną umowę na internet i telefon u jednego operatora. Chciałabym jednak zmienić dostawcę telefonu. Czy mogę rozwiązać już zawartą umowę? - Jeżeli korzysta Pani nie tylko z telefonu, ale także z innych usług dostarczanych przez operatora telekomunikacyjnego, to może się okazać, że przeniesienie linii telefonicznej wiąże się z naruszeniem warunków umowy na pozostałe usługi. W takiej sytuacji warto zwykle poczekać do momentu, w którym umowa promocyjna przestanie obowiązywać.

Czytaj: Bądźmy ostrożni! Przez telefon możemy zawrzeć niechcianą umowę
**
- Chcę zmienić operatora telefonicznego. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?
- Oprócz wysokości miesięcznych opłat, trzeba zwrócić uwagę na liczbę minut otrzymywanych w ramach abonamentu**. Ważne jest to, jakie rodzaje połączeń są zaliczane do pakietu darmowych minut: czy są to wyłącznie połączenia lokalne, czy też na przykład międzymiastowe i komórkowe. Najlepiej, by najczęściej wykonywane połączenia były rozliczane właśnie w ramach darmowych minut. Warto się też upewnić, czy będziemy mogli skorzystać z taryf zawierających "darmowe minuty” na połączenia wykonywane wieczorami lub w weekendy.

Warto też sprawdzić, czy będzie można w przyszłości zmienić taryfę na inną lub zamówić usługę dodatkową, pozwalającą choćby na wykonywanie tańszych połączeń do wybranej osoby. Jeśli korzystamy z internetu lub telewizji kablowej, warto zapytać dostawcę czy nie świadczy także usług telefonicznych. Usługi kupowane w pakiecie mogą być tańsze niż osobno.

- Czy zmieniając operatora mogę zachować swój dotychczasowy numer? Ile to kosztuje? - Można zachować dotychczasowy numer telefonu. Przeniesie posiadanego numeru jest bezpłatne. Żaden operator nie ma prawa pobierać opłat za przeniesienie ani też odmówić realizacji takiego zlecenia. Wyjątkiem są ograniczenia techniczne, np. nie można przenieść numeru z danej strefy numeracyjnej do innej. Z tego powodu przeniesienie może się odbywać wyłącznie w ramach danej strefy numeracyjnej.

Jeśli chcemy zmniejszyć wysokość rachunku telefonicznego, możemy zażądać, by numer został wyłączony do czasu przeniesienia numeru. Wtedy za okres, w którym jest wyłączony, nie powinien być pobierany abonament.

- Mój dostawca Internetu zaproponował mi telefon komórkowy. Czy warto z takiej oferty skorzystać? - Oprócz operatorów działających na rynku od wielu lat, pojawiło się ostatnio wielu nowych dostawców usług telekomunikacyjnych. Wykorzystują sieci zbudowane przez dotychczasowych operatorów, na podstawie zawartych z nimi umów. Oferują własne usługi telefonii komórkowej. Korzystanie z usług jednego operatora może być tańsze niż kupowanie usług u kilku operatorów.

Czytaj też:**Kupujemy coraz więcej komórek. A co się dzieje ze starymi?
**

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska