Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Zielonogórski ma nowego rektora. To doskonale znana postać w świecie akademickim

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Wcześniej był prorektorem, od 1 września zostanie rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wcześniej był prorektorem, od 1 września zostanie rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mariusz Kapała
Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski został nowym rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez ostatnie dwie kadencje pełnił funkcję prorektora do spraw studenckich. Kandydat uzyskał bezwzględną większość głosów. Za – głosowało 121 elektorów.

W środę 10 czerwca, 130 elektorów (ze 142 uprawnionych) wybrało rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego na kadencję 2020-2024. Został nim prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, który przez ostatnie dwie kadencje pełnił na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcję prorektora ds. studenckich. Kandydat uzyskał bezwzględną większość głosów: za – głosowało 121 elektorów.

Sprawnie i bez żadnych problemów

Prof. Wojciech Strzyżewski był jedynym kandydatem w tych wyborach. Został zgłoszony przez Radę Uczelni po uzyskaniu uprzednio pozytywnej opinii Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zebranie Wyborcze Kolegium Elektorów odbyło się w trybie online, co nie przeszkodziło w przeprowadzeniu całego procesu wyborczego zgodnie z Regulaminem. Elektorzy, zanim oddali głosy, wysłuchali nagranego wcześniej wystąpienia kandydata, który zaprezentował swój program.

"To będą super cztery lata"

Przewodnicząca Parlamentu Studenckiego Iga Górniak, tak zareagowała na wybór nowego rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Biogram prof. Wojciecha Strzyżewskiego

Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski jest rodowitym zielonogórzaninem. Tutaj kształcił się i podjął pracę zawodową. Z wykształcenia jest historykiem i - jak twierdzi - tak się szczęśliwie złożyło, że praca jest jednocześnie jego pasją. Od początku, czyli od 1984 r., zawodowo jest związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego (wcześniej Wyższej Szkoły Pedagogicznej). W 1990 r. obronił rozprawę doktorską, a w 1999 r. odbył kolokwium habilitacyjne (w zakresie historii nowożytnej) na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Profesor Wojciech Strzyżewski - obszar naukowy

W prowadzonych przez niego badaniach naukowych istotne miejsce od lat zajmują zagadnienia związane z heraldyką. Jest autorem kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów o herbach miast, szlachty, rzemieślników, władców i duchowieństwa. Jako badacz jest w tej sytuacji, że może swoją wiedzę zastosować w praktyce, przygotowując projekty nowych herbów dla różnych jednostek samorządu terytorialnego. Opracował kilkadziesiąt projektów tych bardzo ważnych dla społeczności lokalnej symboli, między innymi herb i flagę województwa lubuskiego. Drugi bardzo ważny obszar badawczy, to historia regionalna. Uważa, że to suma dziejów lokalnych tworzy wielką historię. Opracował kilkanaście monografii historycznych miast z naszego regionu, w tym dwutomową historię Zielonej Góry.

Szczególnie cieszy się z osiągnięć swoich 10 doktorantów, których wypromował i zainteresował problematyką badań heraldycznych i dziejów wczesnonowożytnych. Dwóch z nich uzyskało już stopień doktora habilitowanego.

W trakcie wielu lat pracy zawodowej rozwijał swoje kompetencje organizacyjne, pełniąc szereg funkcji, poczynając od kierownika Zakładu Historii XVI-XVIII Wieku, zastępcy dyrektora Instytutu Historii, następnie dyrektora Instytutu Historii. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od roku 2012 pełni funkcję prorektora ds. studenckich.

ZOBACZ TAKŻE: Pusty Uniwersytet Zielonogórski

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska