Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka to nie wybawienie

(kb)
Przez pięć lat po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie można zaciągać żadnych większych zobowiązań finansowych - jak kredyt, czy zakupy na raty
Przez pięć lat po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie można zaciągać żadnych większych zobowiązań finansowych - jak kredyt, czy zakupy na raty fot. sxc.hu
Wielu zadłużonych traktuję ustawę o upadłości konsumenckiej jako wybawienie i możliwość nowego startu w życiu. - W praktyce oznacza to likwidację majątku, a nie zwykłe umorzenie długów. Przemyślmy to - radzi ekspert.

Upadłość ogłosić może osoba niewypłacalna, która nie jest w stanie spłacać swoich długów ze względu na zaistnienie wyjątkowych, niezależnych od niej okoliczności (takich jak utrata pracy, choroba, wypadek itp.).
- Wyklucza to więc konsumentów, którzy zaciągali kolejne zobowiązania będąc już niewypłacalnymi lub gdy utrata pracy nastąpiła za zgodą lub z winy pracownika. Upadłości nie mogą też ogłosić osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy - zaznacza Paweł Majtkowski, główny analityk Expander i ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Upadłość konsumencka często traktowana jest jako nowy rozdział życia. Niestety, postępowanie upadłościowe oznacza tak naprawdę utratę całego posiadanego majątku.

1. Dłużnik, który zwróci się do sądu rejonowego z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zobowiązany jest przekazać syndykowi cały swój majątek, który następnie zostaje spieniężony.

2. Jeśli majątek obejmuje nieruchomość, w której mieszka osoba zadłużona, z uzyskanej za kwoty zostaje mu przyznana równowartość średniego czynszu najmu na okres 12 miesięcy (kwota ta ustalana jest indywidualnie przez sędziego-komisarza). Reszta pieniędzy idzie na spłatę zobowiązań (lub ich części).

3. Ustalany jest też 5-letni plan spłaty pozostałej kwoty. Dopiero po tym czasie niespłacona część zostaje umorzona.

4. Przez pięć lat po ogłoszeniu upadłości nie można zaciągać żadnych większych zobowiązań finansowych - jak kredyty czy zakupy na raty. Za złamanie zasad grozi umorzenie postępowania upadłościowego.

5. Z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej można skorzystać jedynie raz na 10 lat.

To powinna być ostateczność

- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno być traktowane jako ostateczność. Zanim złożymy wniosek do sądu, trzeba wykorzystać wszystkie dostępne możliwości wyjścia z długów w inny sposób. W końcu stawką jest cały posiadany majątek, także mieszkanie - uważa ekspert. - Restrykcyjność przepisów została moim zdaniem zaprojektowana celowo, aby nie korzystać z tego rozwiązania zbyt pochopnie. Jest to wyjście dla osób odpowiedzialnych, które wpadły w kłopoty finansowe nie do końca ze swojej winy i które odpowiednio wykorzystają daną im szansę.

Najlepiej działać tak, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy przerasta nas nasze zadłużenie.
- Długi wynikają nierzadko z zaniechań i braku wiedzy na temat inwestowania i oszczędzania, braku umiejętności gospodarowania środkami finansowymi, a także z dostępności kredytów. Jedynie kilka procent Polaków posiada oszczędności stanowiące dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek nagłych wypadków, takich jak utrata pracy czy choroba. Tak właśnie wpada się w pętlę zadłużenia - wyjaśnia ekspert.

Jak uniknąć tej pętli na szyi? Przeczytaj, co radzi Związek Firm Doradztwa Finansowego oraz Expander:

1. Realnie oceniaj swoje możliwości finansowe - zastanów się, czy po odliczeniu wszystkich zobowiązań, pozostała kwota wystarczy ci na życie.

2. Planuj budżet na każdy miesiąc i pilnuj wydatków.

3. Uważaj na promocje - przy zaciąganiu kredytu sprawdzaj dokładnie warunki umowy, może się okazać, że "promocja" będzie droższa od regularnej oferty. Szczególnie jeśli oznacza konieczność zakupienia dodatkowych produktów finansowych (np. karty kredytowej).

4. Ucz się oszczędzania i inwestowania - jest wiele poradników na ten temat. Zbyt niskie zarobki są zwykle jedynie wymówką.

5. Nie wydawaj wszystkich pieniędzy na spłatę rat kredytu - zawsze zostawiaj jakieś oszczędności na nieprzewidziane wydatki.

6. Zaplanowane oszczędzanie przynosi o wiele lepsze efekty niż odkładanie pieniędzy, które zostają pod koniec miesiąca.

7. Unikaj złych długów - takich, które po zakończeniu spłaty nie powiększają twojego majątku.

- Jeśli na działania profilaktyczne jest już za późno, nadal istnieje wiele możliwości wyjścia z kłopotów. Najważniejsze to nie uciekać do odpowiedzialności i jak najszybciej poinformować bank o problemach, by wspólnie poszukać wyjścia z tej sytuacji - radzi Majtkowski.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska