Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka w 2021 roku dla właścicieli firm jednoosobowych. Możesz ogłosić bankructwo, gdy prowadzisz działalność

Redakcja
Upadłość konsumencka w 2021 roku dla właścicieli firm jednoosobowych
Upadłość konsumencka w 2021 roku dla właścicieli firm jednoosobowych pixabay.com
Upadłość konsumencka to procedura sądowa, dzięki której można pozbyć się całości lub części długów. Kiedyś postępowanie to było skierowane wyłącznie do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Upadłość była więc niedostępna dla przedsiębiorców, właścicieli firm jednoosobowych, które są przecież bardzo popularne. To się jednak zmieniło!

Warto wiedzieć: 24 marca 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Teraz znacznie łatwiej jest ją przeprowadzić. Najistotniejsza zmiana dotyczy osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalnie dla GL te przepisy wyjaśnia prawnik Hanna Kucharska.

Upadłość konsumencka w 2021 roku dla właścicieli firm jednoosobowych: dokonała się prawdziwa rewolucja

Nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, które weszły w życie 24 marca 2020 roku, znajdziesz w ustawie z 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i innych ustaw (Dziennik Ustaw, poz. 1802).

- Najistotniejsza, dosłownie rewolucyjna zmiana - w stosunku do regulacji wcześniej obowiązującej - dotyczyła osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - mówi prawnik Hanna Kucharska, która specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów dłużników. Wyjaśnia: - W kontekście tej ustawy sytuacja osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do CEiDG, została zrównana z sytuacją konsumentów. Przed wejściem w życie nowych przepisów prawo upadłościowe traktowało jednoosobowych przedsiębiorców w zasadzie na równi ze spółkami prawa handlowego, dlatego też niewielu z nich udało się skutecznie oddłużyć.

Upadłość konsumencka w 2021 roku dla właścicieli firm jednoosobowych: co mali przedsiębiorcy zyskali na zmianie przepisów o upadłości konsumenckie

  1. Teraz mali przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość na takich zasadach, jak na przykład osoba zatrudniona na umowę o pracę, umowę-zlecenie czy utrzymująca się ze świadczeń ZUS.
  2. Taki wniosek o upadłość konsumencką może być złożony nawet wtedy, kiedy działalność gospodarcza jest nadal prowadzona!
  3. Kolejna ważna zmiana, która powinna zainteresować osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, dotyczy wprowadzenia przepisów zapewniających ochronę w zakresie warunków mieszkaniowych. Teraz możliwe jest wydzielenie dla upadłego drobnego przedsiębiorcy środków na wynajęcie mieszkania. Oczywiście, dotyczy to tylko takiej sytuacji, gdzie w skład masy upadłościowej osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą będzie wchodzić jej mieszkanie lub dom - a będzie potrzeba zaspokojenia upadłemu i jego rodzinie potrzeb mieszkaniowych nawet jeszcze w czasie realizowania planu spłaty. Taki dłużnik otrzyma określoną kwotę ze sprzedaży jego nieruchomości na wynajęcie innego lokum dla siebie i rodziny przez pierwsze dwa lata.

Upadłość konsumencka w 2021 roku: wina dłużnika nie jest już przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

  1. Sądy nie ustalają już na pierwszym etapie postępowania istnienia tzw. ujemnych przesłanek upadłościowych (to znaczy winy lub niedbalstwa dłużnika przy zaciąganiu zobowiązań).
  2. Ewentualne niewłaściwe zachowania dłużnika, na przykład w kontekście winy w przyczynieniu się do powstania stanu niewypłacalności, są analizowane dopiero na kolejnym etapie - etapie ustalenia planu spłat wierzycieli. Wtedy też możliwa jest ewentualna odmowa oddłużenia - ale dzieje się też tylko wtedy, kiedy wykazane zostanie, że stan niewypłacalności był wynikiem celowego działania dłużnika. - Chodzi o sytuacje kiedy dłużnik celowo trwonił majątek z pokrzywdzeniem wierzycieli, czyli o świadomie szkodliwe działania, będące wynikiem złej woli tego dłużnika – wyjaśnia ekspertka. - Jeśli natomiast sąd stwierdzi w zachowaniu dłużnika inne uchybienia, które uzna za istotne, to oddłużenie będzie wprawdzie możliwe, ale taki dłużnik uznany zostanie za nierzetelnego. Skutkiem takiego uznania będzie wydłużenie planu spłaty wierzycieli nawet do 7 lat, w odróżnieniu od maksymalnie 3 lat spłaty, jakie sąd ustala dla rzetelnego dłużnika.

Upadłość konsumencka w 2021 roku: to rozwiązanie zainteresuje tych, którzy mają kredyt na mieszkanie we frankach, czyli tzw. frankowiczów

Obecnie upadłość nie musi wiązać się z zupełną likwidacją majątku. Dłużnik może zachować swoje mieszkanie - poprzez zawarcie korzystnego układu z wierzycielami. Układ zawarty w postępowaniu upadłościowym może doprowadzić do umorzenia tej części kredytu, która przekracza wartość rynkową nieruchomości. Jeśli nawet nie uda się dłużnikowi zatrzymać mieszkania, otrzymuje ze sprzedaży tej nieruchomości kwotę potrzebną na pokrycie kosztów wynajmu lokalu dla siebie i rodziny na okres 24 miesięcy.

Upadłość konsumencka w 2021 roku: to też warto wiedzieć

  • Ważna zmiana dotyczy pozbawienia wierzycieli możliwości złożenia przez nich wniosku o ogłoszenie upadłości osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Taki wniosek może złożyć tylko sam dłużnik.
  • Jest możliwe umorzenie zobowiązań bez planu spłat. Takie całkowite umorzenie zależy od określonych okoliczności faktycznych, które dotyczą konkretnej osoby (tzw. upadłego), jak na przykład jego podeszły wiek, niepełnosprawność, przewlekłe lub inne ciężkie choroby, trudna sytuacja rodzinna, osobista i finansowa (niedostatek, wielodzietność, niezaradność życiowa) itp. Chodzi o ustalenia prowadzące do wniosku, że niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli jest - w odniesieniu do tej danej osoby - oczywista i ma charakter trwały.
  • Jeśli jeden z małżonków ogłosi upadłość, to - automatycznie - między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny wejdzie do masy upadłościowej.

Upadłość konsumencka w 2021 roku: tych długów nie umorzysz

Nawet po zmianie przepisów nie zmieniła się lista zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu. I tak umorzeniu w upadłości konsumenckiej nie podlegają:

  • Zobowiązania, które powstały pod dacie ogłoszenia upadłości (także koszty postępowania). Ogłoszenie upadłości jest bowiem dopiero początkiem całego postępowania.
  • Wszelkie należności alimentacyjne, czyli np. zasądzone prawomocnym wyrokiem alimenty na małoletnie dziecko.
  • Renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci. Upadłość konsumencka nie oddłuży więc osoby, która spowodowała wypadek komunikacyjny i z tego tytułu zobowiązana jest do wypłacania poszkodowanemu renty.
  • Wierzytelności z tytułu orzeczonych przez sąd kar grzywny (te zasądzone prawomocnym wyrokiem karnym, ale też nałożone jako kary porządkowe w trakcie postępowań sądowych).
  • Należności z tytułu obowiązku naprawienia szkody oraz wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
  • Należności zasądzone tytułem nawiązki, z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd jako środek karny oraz należności z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd, jako środek związany z poddaniem sprawcy próbie.
  • Roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu.
  • 8. Wierzytelności, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Uwaga! Katalog tych ,,nieumarzalnych” zobowiązań jest zamknięty, co oznacza, że wszystkie inne wierzytelności podlegają umorzeniu.

Źródło:materiał prawnik Hanny Kucharskiej

WIDEO:Komornik już nie taki straszny? "W okresie pandemii ustawodawca zwiększył ochronę dłużników"

źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska