Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowali malutkiego jeża. Ważył zaledwie 27 dag, nie przetrwałby zimy

Redakcja
Jeż ma dobry apetyt i dużo śpi. - Mamy nadzieję, że kiedy się obudzi nie odejdzie od nas daleko, choć wiemy, że jeże potrafią przejść 8 km szukając partnera  - mówią opiekunowie.
Jeż ma dobry apetyt i dużo śpi. - Mamy nadzieję, że kiedy się obudzi nie odejdzie od nas daleko, choć wiemy, że jeże potrafią przejść 8 km szukając partnera - mówią opiekunowie. Archiwum prywatne
Gdyby nie pomoc, malutki jeż by zginął. - On by już sam nie nabrał na dworze tej wagi, dlatego się zdecydowaliśmy, że go weźmiemy do domu i będziemy tuczyć - tłumaczy pani Bożena ze Świebodzina..

Pies szczekał gdzieś pod płotem i nie mogliśmy się go dowołać. Mąż poszedł zobaczyć, co się dzieje i okazało się, że Szczypior znalazł jeża - opowiada pani Bożena ze Świebodzina.

Jeż, żeby hibernować musi ważyć co najmniej 70 dag a znaleziony w połowie października malec ważył zaledwie 27 dag. - On by już sam nie nabrał na dworze tej wagi, dlatego się zdecydowaliśmy, że go weźmiemy do domu i będziemy tuczyć - tłumaczy pani Bożena.

Jeżyk jadł samodzielnie. Początkowo zamieszkał w kartonie po butach. W miarę jak rósł, kartony robiły się za małe, grzbietem podnosił wieczka. Dostał większy domek, w którym ma się dobrze. Ma tylko jeść i przyrastać na wadze. - Ważymy go średnio raz na dwa tygodnie, waży już 630 gram. Jeszcze tydzień i będziemy go hiberno¬wać - wyjaśnia opiekunka jeża.

Czy malec jest wymagający? - Karmimy go saszetkami dla kociąt, ale tylko tymi z drobiem. Dostaje też suchą karmę z drobiem oraz drewnojady. Można dać troszkę płatków owsianych. Od kiedy osiągnął wagę ponad 40 dag dostaje surowe serduszka. Cały czas musi mieć wodę - opowiada opiekunka. Jeż powinien tyć 4-8 gram na dobę.

Jedyny kłopot jaki pojawił się na samym początku to pchły. Ale i na to opiekunowie znaleźli sposób. - Ciężko mu je było z igieł wygarnąć dlatego podaliśmy specjalne kropelki - mówi pani Bożena. - Nie kąpaliśmy go, bo woda wysusza skórę - dodaje.

Jeż musi mieć temperaturę ok. 20 st. W okolicach zera powinien zacząć hibernować. Malec ma przygotowane zadaszone suche miejsce na zewnątrz domu. Kiedy temperatura będzie bliska zera, opiekunowie wyniosą mu duży pojemnik, ocieplą go bardzo mocno. Jeże się budzą, trzeba im chociaż raz na tydzień karmę postawić. Wiosną się sam obudzi, będzie miał wyciętą dziurkę i sobie pójdzie.

Jeż nie jest męczący, lecz do człowieka się nie bardzo przywiązuje. - Jak był mały, był bardziej ufny - twierdzi opiekunka. Rano wystawia łebek i czeka na jedzenie. Raz wspiął się na domek i wymknął się z kartonu, wyleciał poza skrzynkę, czym zaniepokoił opiekunów.

ZOBACZ TEŻ:

O niezwykłym szczęściu może mówić myśliwy, który wypatrzył białą sarnę w Starych Bielicach koło Drezdenka. Udało mu się zrobić kilka zdjęć.Leśnicy podkreślają, że biała sarna to wielka rzadkość. Częściej zdarzają się białe daniele.W  ubiegłym roku pisaliśmy o białej sarnie, które pojawiła się w Brodach w gminie Sulechów.Tutaj możecie jej zobaczyć zdjęciaZobacz: Bliskie spotkanie z łosiem, i to białym! Marzenie każdego miłośnika przyrody ziściło się w Szwecjiwideo: STORYFUL/x-new

Biała sarna pojawiła się niedaleko Drezdenka [ZDJĘCIA]

Czytaj też: Jeż Eligiusz złamał łapkę i trafił do nowosolskiej kliniki [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zobacz, czego dzikie zwierzęta szukają w mieście:

(wideo: Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska