URLOP NA ŻĄDANIE.Czy można wziąć taki urlop po weekendzie? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Sprawdź, jakie są zasady

oprac.maw
URLOP NA ŻĄDANIE.Czy można wziąć taki urlop po majówce? Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Sprawdź, jakie są zasady unsplash.com
Urlop na żądanie. Każdy pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie w razie wystąpienia niespodziewanych dla niego sytuacji. Pamiętać należy jednak o tym, że urlop na żądanie wlicza się w ogólny wymiar urlopu wypoczynkowego. Nie są to dodatkowe dni wolne od pracy. Czy pracodawca może odmówić jego udzielenia? Jakie są zasady? Czy po świętach możemy wziąć urlop na żądanie? Warto to sprawdzić!

Urlop na żądanie. Każdy pracownik ma do dyspozycji takie 4 dni do wykorzystania w ciągu roku. To nie są dodatkowe dni wolne, ale wpisane do całego urlopu wypoczynkowego pracownika. 4 dni urlopu na żądanie może wziąć każdy, kto nabył już prawa urlopowe. Jak to zrobić? Pracownik może zgłosić pracodawcy urlop na żądanie nawet w dniu, w którym ten urlop chce wziąć. Może o tym poinformować telefonicznie, wysłać sms-a lub mail. Ważne, aby informacja dotarła do odpowiedniej osoby. Urlop na żądanie jest przywilejem pracownika. To koło ratunkowe w nagłych sytuacjach. Czy pracodawca może jednak odmówić skorzystania z urlopu na żądanie?

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

Urlop na żądanie po świętach

Nieprzewidziane sytuacje, problemy w rodzinie, nagły wyjazd. Powodów do skorzystanie z urlopu na żądanie jest sporo. Oczywiście pracownik nie musi podawać uzasadnienia. Pracodawca natomiast nie ma prawa go od niego wymagać. Dlatego też często niektórzy zastanawiają się, czy istnieje możliwość wzięcia urlopu na żądanie np. po majówce. Zasada jest taka, że każdy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dni wolnych. Jeśli oczywiście pracownik zgłosi żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Istnieją też pewne wyjątki, które mogą zablokować wzięcie urlopu na żądanie po świętach.

WAŻNE: Urlop na żądanie można wykorzystać od razu w formie 4 dni lub rozbić go w różnym odstępie czasu.

Urlop na żądanie: kiedy pracodawca może odmówić?

urlop na żądanie, urlop na żądanie zasady, urlop
URLOP NA ŻĄDANIE. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Sprawdź, jakie są zasady unsplash.com

Istnieją sytuacje, w których pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Mowa o nieprzewidzianych okolicznościach , takich, jak na przykład nagła sytuacja zagrożenia ciągłości produkcji czy bezpieczeństwa. Jeśli udzielenie dni wolnych mogło by negatywnie wpłynąć na pracę zakładu, wiązałoby się to np. z zamknięciem sklepu - wtedy pracodawca może powiedzieć nie. Pracownika żądając takiego urlopu musi pamiętać, że nie może w konsekwencji działać na szkodę pracodawcy.

Urlop na żądanie jest także bezpodstawny wtedy, gdy pracownik od dłuższego czasu wie o swojej nieobecności w danym dniu, bo ma np. zaplanowane wesele, wizytę u lekarza czy przedłużona wizyta u rodziny po świętach.

Terminu "urlop na żądanie" dotyczą dwa artykuły w Kodeksie pracy:

Art. 1672. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Art. 1673. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonych w art. 1672 nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

DNI WOLNE OD PRACY w 2019 roku. Zaplanuj sobie urlop. Sprawd...

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie