Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

URLOP OKOLICZNOŚCIOWY. Kiedy przysługuje i w jakim wymiarze? Zasady udzielania urlopu okolicznościowego

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Zgodnie z Kodeksem pracy, prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Zgodnie z Kodeksem pracy, prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. pixabay.com
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które przysługują pracownikowi określonych sytuacjach życiowych poza urlopem wypoczynkowym. Jak sama nazwa wskazuje może on być przyznany jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Komu i na jakich zasadach przysługuje urlop okolicznościowy? Ile dni?

Zdarzają się w życiu sytuacje, w których potrzebujemy wziąć wolne w pracy. Niektóre z nich uprawniają nas do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Co ważne, są to dodatkowe, płatnie dni wolne, które nie pomniejszają nam puli dni urlopowych. Komu i w jakich sytuacjach taki urlop się należy?

Urlop okolicznościowy – co mówi Kodeks pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest jedno ale. Aby z niego skorzystać, muszą być spełnione określone warunki. Jakie? Do najważniejszych należą:

  • narodziny dziecka,
  • ślub pracownika
  • śmierć i pogrzeb bliskiej osoby (małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy).

Urlop okolicznościowy przysługuje także w przypadku ślubu dziecka pracownika albo śmierci i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Ponadto, jeśli pracownik jest rozwiedziony, może skorzystać z urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci teściowej lub teścia.

PAMIĘTAJ!
Aby otrzymać urlop okolicznościowy pracownik musi zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca natomiast po otrzymaniu wniosku ma obowiązek udzielić pracownikowi taki urlop.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

Wymiar urlopu okolicznościowego. Ile dni i w jakich sytuacjach dostaniemy urlop okolicznościowy?

Wymiar urlopu okolicznościowego zależy od rodzaju zdarzenia powodującego przyznanie urlopu.

2 dni urlopu okolicznościowego przysługują w związku z:

  • narodzinami dziecka pracownika,
  • ślubem pracownika,
  • zgonem i pogrzebem małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

1 dzień urlopu okolicznościowego przysługuje w sytuacji:

  • ślubu dziecka pracownika,
  • zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu pracownika bądź jest pod jego bezpośrednią opieką.

WAŻNE!
Jeśli pracownik jest uprawniony do wykorzystania dwóch dni urlopu okolicznościowego, nie ma obowiązku wykorzystywać ich dzień po dniu. Może wnioskować o przydzielenie ich dni razem bądź osobno.

Należy też pamiętać, że wymiar urlopu okolicznościowego nie jest zależny od wymiaru etatu pracownika. Nie ma więc znaczenia, czy pracownik zatrudniony jest na cały etat, czy pół etatu. W każdym przypadku wymiar przysługujących dni wolnych będzie taki sam przy danej okoliczności.

Warunki przyznania urlopu okolicznościowego

Aby skorzystać z urlopu okolicznościowego trzeba dopełnić pewnych obowiązków. Pracownik powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie uprawniającej do uzyskania dni wolnych od pracy i przewidywanym okresie jej trwania.

Jeśli zdarzenie można przewidzieć, np. jest to ślub, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę składając wniosek o urlop okolicznościowy.

Natomiast jeśli zdarzenie jest nagłe, np. śmierć bliskiej osoby, pracownik powinien zawiadomić o tym pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Jak udokumentować uprawnienie do urlopu?

Należy przedstawić pracodawcy dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego, np.:

  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
  • odpis aktu małżeństwa,
  • odpis aktu zgonu.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego w innym dniu niż wydarzenie

Z urlopu okolicznościowego można skorzystać w innym dniu, niż dzień w którym wypada ważne zdarzenie, czyli np. ślub. Ważne jest jednak to, że dzień wolny musi być bezpośrednio związany z wydarzeniem, które uprawnia do urlopu. Można więc wolne wykorzystać np. przed ślubem, aby załatwić niezbędne sprawy.

Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy jest płatny. Wynagrodzenie liczy się w taki sam sposób jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, przy czym w stawce za dzień urlopu okolicznościowego uwzględnia się przeciętną wartość zmiennych składników wynagrodzenia pracownika z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie.

Jeśli zdarzenie uprawniające do przyznania urlopu okolicznościowego wystąpi w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik wówczas nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia ani nie może wnioskować o przedłużenie urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!
Należy pamiętać, że niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przechodzi na kolejny rok. A pracownik, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu okolicznościowego, nie nabywa prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Czy urlop okolicznościowy należy się w sytuacji, gdy wydarzenie nie doszło do skutku?

Zdarzają się sytuacje, gdy pracownik wykorzystał już urlop okolicznościowy np. na przygotowania do ślubu, a z różnych przyczyn nie doszło do niego. W takim przypadku pracownik nie spełnia warunków do skorzystania z urlopu okolicznościowego i musi wziąć urlop wypoczynkowy. Natomiast jeśli tego nie zrobi wówczas jego nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, ale niepłatna.

oprac. Paweł Wańczko

Przeczytaj też: URLOP WYPOCZYNKOWY 2018. Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu? Kto i kiedy ma prawo przerwać urlop pracownika?

Zobacz też: RZĄD PLANUJE REWOLUCJĘ W KODEKSIE PRACY, ALE I TAK WOLIMY PRACOWAĆ NA ETACIE

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska