Urlop rodzicielski po nowemu od 2022 roku. Polska będzie musiała dostosować przepisy do unijnych

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Od sierpnia 2022 zmienią się zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego unsplash.com
Polska musi do sierpnia 2022 roku wprowadzić w życie zapisy unijnej dyrektywy Work-life balance, która dotyczy równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Oznacza to m.in. zmianę zasad korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

2 sierpnia 2022 zacznie obowiązywać dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Zachowuje ona istniejące prawa, a na ich bazie proponuje ulepszone i nowe prawa – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Dodatkowo pod uwagę wzięto sytuację kobiet na unijnym rynku pracy. Kobiety nadal są niedostatecznie reprezentowane na rynku pracy i na stanowiskach kierowniczych. Nowa inicjatywa ma głównie zachęcić do lepszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi przez kobiety i mężczyzn.

Przewiduje się zmiany w urlopach rodzicielskich i organizacji pracy:

  • urlop ojcowski – nowe prawo na szczeblu UE
  • urlop rodzicielski – propozycja, by był płatny
  • urlop opiekuńczy – nowe prawo na szczeblu UE
  • elastyczną organizację pracy – uwzględnienie opiekunów i uaktualnienie poziomu ochrony.

Wideo: 500 plus bez waloryzacji. To plany rządu

Urlop ojcowski od sierpnia 2022 r.

Ojcom (albo drugim rodzicom) przysługiwałby urlop w wymiarze przynajmniej 10 dni roboczych w okresie narodzin dziecka, płatny w takiej samej wysokości, jaką prawo europejskie obecnie przewiduje dla urlopu macierzyńskiego. Państwa członkowskie z korzystniejszymi systemami urlopów rodzicielskich będą mogły utrzymać swoje obecne rozwiązania krajowe.

Urlop rodzicielski od sierpnia 2022 r. Dwa miesiące wyłącznie dla ojca

Zostanie utrzymane indywidualne prawo do 4 miesięcy, jednak okres, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica, wydłużyłby się do dwóch miesięcy. Urlop rodzicielski byłby też płatny. Wysokość wynagrodzenia ustalałyby państwa członkowskie.

Obecnie jeżeli matka nie pracuje, nie może przekazać prawa do urlopu ojcu dziecka. Po zmianach prawo ojca do urlopu będzie niezależne od statusu matki. Oprócz tego dwa miesiące urlopu rodzicielskiego zostaną zablokowane wyłącznie dla ojca. Jeśli go nie wykorzysta, urlop po prostu przepadnie.

Urlop opiekuńczy od sierpnia 2022 r.

Urlop ten przysługiwałby pracownikom zajmującym się krewnymi, którzy z poważnych względów zdrowotnych potrzebują opieki lub wsparcia. Wynosiłby 5 dni roboczych rocznie. W gestii państw członkowskich pozostawałaby decyzja, czy urlop przyznawać na zasadzie indywidualnej i na jakich ewentualnych dodatkowych warunkach.

Elastyczna organizacja pracy od sierpnia 2022 r.

Prawo do ubiegania się o elastyczną organizację pracy przysługiwałoby nie tylko wszystkim rodzicom, ale rozszerzyłoby się na pracujących opiekunów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie