Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny odsłonięty! [zdjęcia]

Ewelina Oleksy
Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku
Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku Karolina Misztal
Tłumy wiernych zebrały się dziś na uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Podczas niej prezydent Polski Andrzej Duda odsłonił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.

- Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę niezwykłą uroczystość religijno-patriotyczną. Dostąpiłem wielkiego zaszczytu, że mogłem wraz z przewodniczącym „Solidarności” odsłonić ten wspaniały Ołtarz Ojczyzny, który wieńczy dzieło odbudowy tej bazyliki rozpoczęte przez prałata Jankowskiego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda w Bazylice św. Brygidy. - To ołtarz niezwykły, pełen wielkich symboli wiary, tak ważnych dla Polaków i wydarzeń, które naznaczyły i wyrysowały ostatnie dziesięciolecia naszej historii. To niezwykle ważne dni dla Gdańska, Trójmiasta, Polski- dni pamięci i patriotycznego uniesienia, że możemy złożyć to wotum dziękczynne do Boga Ojca i Matki Najświętszej- dodał prezydent Duda. Podkreślił też, że wierzy „iż to niebywałe dzieło zostanie tu na stulecia”- I kolejne pokolenia Polaków będą tu przychodzić modlić się, podziwiać i pamiętać o tych, którym tę wolność zawdzięczamy- powiedział Duda.

Poświęcenia ołtarza dokonał Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

- Długo czekaliśmy na otwarcie i poświęcenie tego ołtarza. Pragniemy oddać Panu Bogu to, co najcenniejsze. Ale dziś wspominamy też bolesną 47 rocznicę wydarzeń grudniowych oraz 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Otaczamy modlitwą wszystkie ofiary. Niech Bóg obdarzy je nagrodą życia wiecznego - powiedział abp Pennacchio.

Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku
Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku Karolina Misztal

Msza święta rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i odczytaniem listów od tych, którzy nie mogli na nią przybyć – premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka senatu Stanisława Karczewskiego.

Przed wejściem do bazyliki zebrała się natomiast grupa osób z transparentami, na których były hasła skierowane do prezydenta Dudy. Wśród nich m.in. „Żądamy weta!”, „Handlować wolnym sądem, prezydencie to niegodne” oraz „Kto łamie przepisy konstytucji, na którą składał przysięgę narodowi, jest zdrajcą narodu”. Prezydent RP przeszedł obok protestujących wchodząc do świątyni.

Manifestowali z transparentami "Chcemy weta" przed wejściem do Bazyliki Św. Brygidy.
Manifestowali z transparentami "Chcemy weta" przed wejściem do Bazyliki Św. Brygidy. Karolina Misztal

Homilię podczas mszy wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślał, że bazylika św. Brygidy, w której stanął ołtarz, to świątynia Solidarności, bastion wiary i ojczyzny- powołując się na słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Przybyliśmy do szańca narodowej pamięci. Jakże nie wspomnieć dziś tego, kto dał tej świątyni życie, świętej pamięci prałata ks. Henryka Jankowskiego. To on podniósł z ruin świątynię św. Brygidy w latach 70-tych, do której przez lata dostępu broniły komunistyczne władze. Stworzył prężną wspólnotę parafialną, otworzył szeroko bramy dla ludzi pracy, solidarności. A kiedy już był na katafalku, to przychodzili nie ci, co jedli bażanty i zające, tylko ci, którzy otrzymywali pomoc- powiedział metropolita gdański.

Abp Głódź mówił też o tragedii Grudnia’70.

- Przekroczyli smugę cienia chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chyloni spieszący 16 grudnia do pracy, przeciwko którym milicja użyła broni. W iluż polskich sercach trwa ta ballada o Janku Wiśniewskim, który padł od kainowej kuli. Grudzień ‘70 to było ogniwo na drodze narodu ku wolności- podkreślił. - Nie dawajmy posłuchu tym manipulatorom o wypalonym sumieniu, wyzbytym z empatii do krzywdy tamtych lat, ani tym, którzy niegdyś stawali także w pierwszym szeregu podziemnego oporu przeciw represjom stanu wojennego- apelował do wiernych- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko w swym pamiętnym nauczaniu z uporem powtarzał słowa św. Pawła: nie daj się zwyciężyć złu. I taka powinna być chrześcijańska miara dobra, także naszych obecnych czasów- podkreślił abp. Głódź.

Wskazywał, że Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny powstał „ nie dla próżności ludzkiej”.

- To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za jego obecność na drogach naszej historii, za dobro, które stało się tu na Pomorzu Gdańskim, nad brzegiem Bałtyku. To nasze, gdańskie wotum za niepodległą - mówił abp Głódź.

Dodawał, że dzieło jest monumentalne i większe, niż Bursztynowa Komnata.- Z podziwem i wdzięcznością chylimy czoła przed dziełem wielkiego talentu. To monument na miarę wielowiekowych artystycznych dzieł Gdańska- stwierdził arcybiskup.

Bursztynowy Ołtarz

Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku
Odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza. Uroczystość w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku Karolina Misztal

Ołtarz w Bazylice św. Brygidy powstał z inicjatywy gdańskich bursztynników i ks. Henryka Jankowskiego. Śmiały projekt wielkiej kompozycji, mierzącej ponad 11 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 12 metrów został wkomponowany w architekturę świątyni. Jest autorstwa prof. Stanisława Radwańskiego rektora ASP w Gdańsku i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Prof. Stanisław Radwański który stworzył także brązowe postaci dwóch wielkich współczesnych Polaków siedzące u stóp ołtarza: Papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku.

Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu. Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych, złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120 m2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska