MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na żydowskim cmentarzu w Ośnie Lubuskim

Olga Piaskowska
fot. Olga Piaskowska
Niegdyś Żydzi licznie zamieszkiwali tereny w okolicach Ośna Lubuskiego, jako integralna cześć społeczeństwa. Pozostawili po sobie cmentarz - miejsce historyczne, które gdyby było zadbane mogłoby być reprezentacyjnym punktem miasta.
Uroczystości na żydowskim cmentarzu w Ośnie Lubuskim
fot. Olga Piaskowska

(fot. fot. Olga Piaskowska)

Późny wieczór, kilkaset świec, odświeżone macewy na żydowskim cmentarzu w Ośnie Lubuskim. Grupę obozowiczów z Korczakowa i Lejery z Poznania wprowadza na cmentarz uroczysty Kadisz poprzedzony Gawęda Szefa - dh harcmistrza Jerzego Zgodzinskiego.

Gra świateł, nastrojowa muzyka skrzypiec, symbole - Gwiazda Dawida i Menora. Obozowicze i goście składają kamienie na macewach (płytach grobowych) starym żydowskim zwyczajem "martwym martwe". A pod główną macewą cześć artystyczna. Liryczne ukazanie tragedii narodu żydowskiego. "I ludzie szli, porządnie, czwórkami, po ten chleb, a potem do wagonu. Kiedy się dobrze zna śmierć, to ma się większą odpowiedzialność za życie."

Dlatego też postanowiliśmy wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Na lace pod cmentarzem powitał nas taniec pochodni, wspaniały moment rozpoczynający radosna część wieczoru. Wiersze i piosenki o Korczaku - w wykonaniu Lejerów i uczestników obozu. Wspaniałym uwieńczeniem wieczoru była nauka tańca żydowskiego oraz odśpiewanie pieśni hewenu szalom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska