Spis treści
Urodziłeś się w tych latach? Jesteś bardziej narażony na rozwój raka
Z roku na rok wzrasta liczba osób chorujących na raka. Wykazały to również badania naukowców z American Cancer Society (ACS). Okazało się, że ogólna zachorowalność na raka wśród młodszych osób jest 2-3 razy wyższa niż wśród starszych. Natomiast wskaźnik zachorowań na raka raka trzonu macicy był prawie 170 proc. wyższy wśród osób urodzonych w roku 1990 niż u osób urodzonych w roku 1955.
W badaniu naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 23 654 000 pacjentów, u których zdiagnozowano 34 rodzaje raka w latach 2000-2019. Wzięli pod uwagę również dane dotyczące śmiertelności 7 348 137 pacjentów, którzy zmarli na 25 rodzajów raka. Dane dotyczyły osób w wieku 25–84 lata. Uczestników podzielono na grupy na podstawie roku urodzenia, od 1920 do 1990 roku.
Wyniki wykazały, że osoby z pokolenia X (urodzone w latach 1965–1985) i pokolenia millenialsów (urodzone w latach 1986–1995) mają wyższe ryzyko zachorowania na 17 rodzajów raka w porównaniu do swoich poprzedników, znanych jako pokolenie wyżu demograficznego.
Osoby z pokolenia X i millenialsów były nawet trzykrotnie bardziej narażone na rozwój niektórych rodzajów raka niż osoby z pokolenia wyżu demograficznego.
Wskaźnik zachorowań na raka trzustki, nerek i jelita cienkiego u mężczyzn i kobiet oraz na raka wątroby u kobiet urodzonych w roku 1990 był około dwa do trzech razy wyższy niż u osób urodzonych w roku 1955.
– Te odkrycia stanowią uzupełnienie rosnących dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u pokoleń po wyżu demograficznym, rozszerzając wcześniejsze ustalenia dotyczące wczesnego raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością, aby objąć szerszy zakres typów nowotworów – powiedziała dr Hyuna Sung, główna autorka i starsza główna badaczka ds. nadzoru i równości w opiece zdrowotnej w American Cancer Society (ACS).
Jakie nowotwory grożą młodym pokoleniom? Na nie chorują coraz częściej
U osób urodzonych w 30-letnim okresie, czyli w latach 1965-1995, częściej diagnozowano m.in. raka piersi, trzustki i wątroby. Jednak ogólnie występowało zwiększone ryzyko zachorowania na wszystkie główne rodzaje nowotworów łącznie.
Wśród 17 nowotworów, na które coraz częściej chorują młodzi ludzie znalazły się:
rak wpustu żołądka – rodzaj raka żołądka,
rak jelita cienkiego,
rak piersi z dodatnim receptorem estrogenowym (ER +),
rak wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych (u kobiet),
rak jamy ustnej i gardła niezwiązany z wirusem HPV (u kobiet),
rak odbytu,
rak jelita grubego i odbytnicy,
rak pęcherzyka żółciowego i innych dróg żółciowych,
rak nerki i rak miedniczki nerkowej,
rak trzustki,
szpiczak,
rak żołądka niebędący rakiem wpustu żołądka – rodzaj raka żołądka,
rak jąder,
białaczka,
mięsak Kaposiego, który atakuje wyściółkę naczyń krwionośnych i limfatycznych u mężczyzn.
Naukowcy doszli do wniosku, że wśród osób dorosłych w wieku od 25 do 49 lat „najszybszy wzrost wskaźników zachorowań” zaobserwowano w przypadku raka trzustki, jelita cienkiego oraz nerek i miednicy.
W przypadku osób urodzonych w latach 90. XX wieku wskaźnik zachorowań na raka macicy wzrósł o 169 proc. w porównaniu z osobami urodzonymi w latach 50. XX wieku. Wśród młodszych pacjentów wzrosła także śmiertelność z powodu raka wątroby, macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelit.
Naukowcy nie wiedzą, dlaczego młodsze pokolenia częściej chorują na raka, jednak prawdopodobną przyczyną jest otyłość.
Są też jednak dobre wieści. Z badania wynika, że liczba osób chorujących na niektóre nowotwory, takie jak te związane z paleniem tytoniu, np. rak płuc czy zakażenie, wirusem HPV, np. rak szyjki macicy nie wzrasta, a ich liczba może nawet spadać.
Źródło: Differences in cancer rates among adults born between 1920 and 1990 in the USA: an analysis of population-based cancer registry data The Lancet Public Health
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?