Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich”
Ursula von der Leyen reaguje na orzeczenie TK. „Traktaty mówią jasno. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich” marek szawdyn/polska press
- Traktaty mówią jasno. Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich, także tego konstytucyjnego – przekazała w swoim oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Podczas briefingu prasowego rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał stanowisko przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Jestem głęboko zaniepokojona wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego – przekazała.

Podkreśliła, że wyrok zostanie „uczciwie i szybko przeanalizowany”. - Dopiero na tej podstawie zdecydujemy, czy i jakie kroki podejmiemy wobec Polski - zaznaczyła.

- Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. To właśnie one nas spajają i sprawiają, że jesteśmy silniejsi. Będziemy dbać o fundamentalne zasady unijnego porządku prawnego – przekazała przewodnicząca KE.

Von der Leyen przekazała, że najważniejszym priorytetem jest zapewnienie polskim obywatelom ochrony ich praw, a także możliwości korzystania z unijnych praw w taki samym stopniu, jak obywatele innych państw członkowskich. Co więcej, zarówno obywatele państw UE, jak i firmy będące w Polsce muszą mieć pewność, że prawo unijne oraz wyroki TSUE są przestrzegane w państwie.

- Traktaty mówią jasno. Wszystkie orzeczenia TSUE są wiążące dla organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych. Prawo unijne ma prymat w stosunku do prawa państw członkowskich, także tego konstytucyjnego - oświadczyła przewodnicząca KE. – Zgodziły się na to wszystkie państwa członkowie – dodała.

W oświadczeniu dodano, że KE "użyje wszystkich swoich mocy traktatowych, by zapewnić realizację prawa".

KE: Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich

Komisja Europejska już w czwartek odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym, która jest zapisana w traktatach.

„Dzisiejsza ustna prezentacja orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – przekazała Komisja.

W komunikacie potwierdzono podstawowe zasady porządku prawnego Unii, czyli zasadę mówiącą o tym, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, a także fakt, że „wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych”.

Przekazano także, że Komisja przeanalizuje dokładnie orzeczenie polskiego trybunału, a później zadecyduje o kolejnych krokach. „Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii” – podkreślono.

„Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej” – zaznaczono w komunikacie.

Kończąc oświadczenie podkreślono, zadaniem KE jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem unijnego porządku prawnego.

Francuski minister: istnieje ryzyko wyjścia Polski z Unii Europejskiej

O orzeczeniu TK wypowiedział się francuski minister do spraw europejskich Clement Beaune, który ocenił, że jest to bardzo poważna decyzji i „de facto istnieje ryzyko wyjścia z Unii Europejskiej”, czego nie życzy Polsce.

- Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o UE z polskim prawem to atak na Unię Europejską – stwierdził Beaune w rozmowie z BFM TV.

Dodał również, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego może mieć wpływ na wypłaty z Funduszu Odbudowy dla Polski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska