MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd nie narzeka

ALEKSANDRA SZYMAŃSKA 722 57 72 [email protected]
Od maja mieszkańcy gminy będą odbierali świadczenia rodzinne w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dotychczas pieniądze wypłacał im Powiatowy Urząd Pracy.

- Już drugi raz przychodzę do ośrodka, bo nie mogę zebrać potrzebnych dokumentów. Trudno też o dokładną informację - mówi Sylwia Gniewek z Myśliborza. Od kilku lat pobiera zasiłek rodzinny. Dotychczas pieniądze odbierała w urzędzie pracy. Do maja wniosek o świadczenie rodzinne musi złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej. - Wszystkie te procedury są skomplikowane. Dowiedziałam się, że muszę jechać do Barlinka po akt urodzenia dziecka - żali się myśliborzanka Bożena Doralczyk. - Nie my wymyśliliśmy takie przepisy - odpowiadają pracownicy OPS.

Urząd nie narzeka

W Powiatowym Urzędzie Pracy zmiana przepisów przyjmowana jest bardzo spokojnie. - Dla nas sprawa jest prosta. Do 30 kwietnia musimy zakończyć wypłatę zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, pobierającym pieniądze wydać zaświadczenie o ostatnim wypłaconym zasiłku i poinformować ich, gdzie mają składać wnioski - mówi kierowniczka PUP Beata Stachurska - Wołk. Informacje o zmianie przepisów wiszą niemal na każdej ścianie urzędu. Dodatkowo udzielają jej pracownicy. - Nie przewidujemy żadnych problemów - zapewnia kierowniczka.
Inaczej jest w Ośrodku Pomocy Społecznej. Placówka zacznie przyjmować wnioski od 4 maja. Kierownik Jerzy Danielkiewicz przewiduje, że w ośrodku pojawi się około 2 tys. osób - mieszkańców gminy Myślibórz.

Za mało czasu

- Wydłużymy godziny pracy w tygodniu i zorganizujemy dyżury w soboty - zapowiada kierownik. Do 31 maja OPS musi mieć wszystkie dokumenty, ale i tak nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do ludzi. - Nie wiem, czy świadczenia za maj będą wypłacane w czerwcu, jak chce ustawodawca. Trudno przewidzieć, jak szybko pieniądze będą spływały do nas z Urzędu Miasta i Gminy - zastanawia się J. Danielkiewicz.
Dokumentacja, którą trzeba wypełnić i złożyć w OPS, jest bardzo obszerna. Wymagane są zaświadczenia z urzędu skarbowego, a w niektórych przypadkach także zaświadczenia o nauce dzieci, akty urodzenia, czy zaświadczenia o alimentach.
Do obsługi wypłat OPS-owi potrzebny jest też nowy program komputerowy. Do Myśliborza ma on trafić z Koszalina. Pod koniec kwietnia pracownicy będą się uczyli, jak go obsługiwać.
- Zbyt późno dowiedzieliśmy się od burmistrza, że to właśnie ośrodek będzie się zajmował wypłatami. Miesiąc to za mało, żeby się przygotować, ale robimy, co możemy - mówią pracownicy OPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska