Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

USA, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania chcą nałożyć sankcje na Białoruś. Mają zaboleć reżim Łukaszenki

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Wydaje się, że cywilizowany świat przestaje się patyczkować z reżimem Łukaszenki. Szykowane są poważne sankcje wobec Białorusi. Uderzą one nie tylko w ludzi prezydenta, także w gospodarkę tego kraju.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania i Kanada połączyły siły i chcą nałożyć sankcje na kilku wyższych urzędników na Białorusi. Ma to być reakcja na zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego na pokładzie którego był opozycjonista Roman Protasiewicz.

- Jesteśmy zjednoczeni w naszym zaniepokojeniu atakami reżimu Łukaszenki na prawa człowieka, podstawowe wolności i prawo międzynarodowe. Jesteśmy zaangażowani we wspieranie tłumionych demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego – zawarto we wspólnym oświadczeniu.

Białorusini w Polsce. Rodziny uciekają przed reżimem do Wars...

Czwórka wezwała Mińsk do współpracy w ramach międzynarodowego śledztwa w sprawie incydentu z samolotem pasażerskim, natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i nawiązania prawdziwego dialogu politycznego z opozycją demokratyczną i społeczeństwem obywatelskim. Z kolei na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przygotowali szereg działań gospodarczych, które mają uderzyć w Łukaszenkę i jego współpracowników. Oczekuje się, że przywódcy Unii zatwierdzą je na szczycie w Brukseli w czwartek.

Unia stopniowo zaostrzała sankcje, odkąd Łukaszenko wygrał szóstą kadencję prezydencką w sierpniu zeszłego roku. Od czasu incydentu z samolotem Ryanair, blok 27 państw przyjął twardsze podejście do Mińska. Wśród swoich działań ministrowie nałożyli zakaz podróżowania i zamrożenie kont 78 białoruskich urzędników. Zamrozili także aktywa ośmiu podmiotów (firm i banków). Oznacza to objęcie restrykcjami (łącznie z wcześniejszymi restrykcjami) 166 osób i 15 podmiotów. - Ta decyzja została podjęta w związku z eskalacją naruszeń praw człowieka na Białorusi oraz brutalnymi represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji demokratycznej i dziennikarzy – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell powiedział, że sankcje poważnie zaszkodzą gospodarce Białorusi. Środki te prawdopodobnie obejmą działania przeciwko eksportowi nawozów sztucznych, wyrobów tytoniowych oraz produktów naftowych.

- Sankcje nie będą uderzać tylko w ludzi. Teraz stosujemy także sankcje sektorowe. Oznacza to, że będziemy mogli uderzać w obszary gospodarcze, które mają szczególne znaczenie dla Białorusi i dla dochodów reżimu. Chcemy bardzo jasno powiedzieć Łukaszence, że nie ma odwrotu i 27 unijnych krajów jest zjednoczonych w sprawie sankcji – mówił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że kraje Unii jeszcze miesiąc temu myślały, że nadal można porozumieć się z Łukaszenką, ale teraz nastroje są zupełnie inne.

Światłana Cichanouska, nieformalna przywódczyni białoruskiej opozycji, która uciekła z Mińska w obawie przed represjami reżimu, z zadowoleniem przyjęła nowe restrykcje wobec ekipy Łukaszenki. Powiedziała, że Unia i cały cywilizowany świat wyznaczyły sobie cel powstrzymania Łukaszenki i eskalacji przemocy. Sankcje unijne podniosą nie tylko zewnętrzną, ale także wewnętrzną presję na Łukaszenkę i sprawią, że utrzymanie reżimu będzie bardziej kosztowne dla jego głównego sponsora, Kremla.

Białorusini od pięciu dni protestują przy granicach

Protest przy granicy. Białorusini domagają się zaostrzenia s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: USA, Kanada, Unia Europejska i Wielka Brytania chcą nałożyć sankcje na Białoruś. Mają zaboleć reżim Łukaszenki - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska