USA: Nie żyje Michaił Lesin - były doradca Putina....

  USA: Nie żyje Michaił Lesin - były doradca Putina. Znaleziono go martwego w hotelu

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Michaił Lesin i Władimir Putin
  1/2
  przejdź do galerii

  Michaił Lesin i Władimir Putin ©Kremlin.ru

  Wpływowego rosyjskiego milionera, który jeszcze do niedawna kontrolował rosyjskie media, znaleziono martwego w hotelu w Waszyngtonie. Agencja TASS podaje, że Michaił Lesin zmarł na zawał serca.
  Michaił Lesin, którego oskarżono swego czasu o ograniczanie wolności prasy w kraju, został znaleziony martwy w czwartek w hotelu Dupont w Waszyngtonie. Nie jest jasne, dlaczego długoletni doradca Władimira Putina przebywał w USA.

  Jeszcze tego samego dnia amerykańskie władze powiadomiły ambasadę Rosji w Waszyngtonie o śmierci jednego z ich obywateli. Niedługo później strona rosyjska wraz z władzami amerykańskimi rozpoczęła śledztwo w celu ustalenia okoliczności śmierci Lesina. Teraz rosyjska agencja TASS informuje, że milioner zmarł na zawał serca.

  Lesin stworzył propagandową stację telewizyjną "Russia Today" i jednocześnie przez wiele lat doradzał Putinowi. Był też jednym organizatorów systemu kontroli i cenzurowania niezależnych placówek telewizyjnych w Rosji.

  Kremlowska anglojęzyczna telewizja "Russia Today" jest głównym narzędziem rosyjskiej propagandy na Zachodzie. W 2009 roku. dziennikarz Luke Harding napisał w "The Guardian", że stacja “przedstawia obraz świata oczami Putina wpisując się w działania Kremla zmierzające do stworzenia postsowieckiego imperium globalnej indokrynacji." To nie jedyna krytyczna uwaga, jaka spadła pod adresem stacji. Zachodnie media wielokrotnie określały jej pracę jako jawną wojną propagandową.

  Lesinowi zarzucano też korupcję i pranie brudnych pieniędzy. Amerykański senator Roger Wicker ujawnił, że Rosjanin w czasie swojej kadencji jako urzędnik służby cywilnej zgromadził wielki majątek w Europie i Stanach Zjednoczonych. Był w posiadaniu m.in wielu rezydencji w Los Angeles o wartości 28 mln dolarów. FBI nigdy nie wszczęła śledztwa w tej sprawie.

  Michaił Lesin od 1999 do 2004 roku kontrolował rosyjską prasę, telewizję i radio. Często towarzyszył Putinowi na oficjalnych wyjazdach. W 2013 roku został szefem Gazprom-Media kontrolowanego przez państwo medialnego rosyjskiego giganta. Lesin zrezygnował z tego stanowiska w zeszłym roku, tłumacząc się problemami rodzinnymi.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo